luni, 3 apr 2017 - Anul XXII, nr. 75 (6491)

Universitarii au încheiat returul cu o victorie în faţa Timişoarei

Echipa de handbal a Universităţii Suceava a încheiat sezonul regulat cu o victorie în faţa propriilor suporteri, în disputa cu Politehnica Timişoara, scor 30 – 27. Meciul ce a avut loc sâmbătă seara în sala Liceului cu Program Sportiv din Suceava a fost unul fără miză pentru clasamentul Ligii Naţionale, şi asta deoarece ambele echipe ştiau unde vor evolua în faza a doua a Ligii Naţionale, mai exact Timişoara va juca în turneul play-off, în timp ce studenţii vor lupta pentru menţinerea în primul eşalon. Prima repriză a întâlnirii a început într-o notă de echilibru, la mijlocul reprizei oaspeţii profitând de o superioritate numerică, dar şi de câteva greşeli în jocul sucevenilor, ducându-se la trei goluri în faţă în minutul 16, când era 8 – 5. Această diferenţă s-a menţinut până cu şapte minute înainte de pauză, când Universitatea a profitat de o dublă eliminare în tabăra oaspeţilor şi a marcat de două ori şi s-a apropiat la un gol, ba mai mult, în ultimul minut a egalat la 13, dat oaspeţii au intrat la vestiare cu un avans de un gol, 14 – 13.
În partea a doua, timişorenii au început mai bine şi s-au dus din nou la trei goluri, 18 – 15 în minutul 37, dar sucevenii au revenit, ajutaţi şi de intervenţiile foarte bune ale portarului Cristian Tcaciuc, şi au marcat de patru ori la rând, scor 19 – 18 în minutul 40. Universitatea a arătat în jocul din partea a doua că-şi doreşte mai mult victoria decât adversarii şi şi-a păstrat un avans constant de două goluri, graţie unui atac mult mai eficient, mai ales de la nouă metri. Cu trei minute înainte de final, elevii lui Adi Chiruţ s-au dus la trei goluri şi două minute mai târziu la patru goluri, câştigând în final cu 30 – 27.
În partida cu Poli Timişoara, Bogdan Baican a fost cel mai bun marcator al Universităţii, cu 7 reuşite, urmat de Dusan Sipka şi Adi Târzioru, cu câte 5 goluri fiecare, Florin Ciubotariu şi Cătălin Costea, câte 3 goluri, Bogdan Şoldănescu şi Adrian Preda, câte două goluri, Sebastian Polocoşer, Andrei Olariu şi Alin Petrea, câte un gol fiecare.

Căpitanul universitarilor, Bogdan Şoldănescu, crede că această victorie va aduce liniştea necesară pregătirii turneului play-out

La finalul meciului câştigat în faţa Timişoarei, căpitanul sucevenilor, pivotul Bogdan Şoldănescu, a precizat că acest succes este unul de moral pentru echipă, dar în acelaşi timp speră să se rezolve problemele cu restanţele salariale înaintea fazei a doua a campionatului.
„A fost un meci fără prea mare importanţă în economia clasamentului. Pe noi ne bucură victoria de astăzi, una pe care ne-a doream pentru moral şi pentru a pregăti play-out-ul în linişte, fază ce începe pentru noi cu un meci foarte greu, acasă cu Focşani, urmat de o deplasare la Steaua. Cred că dacă vom câştiga aceste două partide, cu siguranţă vom fi foarte aproape de îndeplinirea obiectivului. Sperăm să se rezolve cât mai repede situaţia salariilor restante, deoarece suntem în al 12-lea ceas cu răbdarea, deoarece fără bani e greu să te descurci. Astfel, ne dorim din tot sufletul ca cei ce ajută echipa să fie în continuare lângă noi şi să reuşească rezolvarea situaţiei financiare”, a declarat căpitanul studenţilor, pivotul Bogdan Şoldănescu.
Antrenorul secund al oaspeţilor, Atilla Horvat, crede că Suceava merita să fie în play-off.
„În primul rând vreau să felicit echipa gazdă pentru meciul de astăzi. Într-adevăr, miza n-a fost prea mare pentru cele două echipe, deoarece noi suntem în play-off, aici unde după părerea mea merita să fie şi Suceava. A fost un meci în care s-a jucat fără o prea mare presiune. Sper să avem rezultate bune în play-off şi, de ce nu, să facem o surpriză”, a declarat antrenorul secund de la Poli Timişoara, Atilla Horvat.
Unul dintre cei mai buni jucători ai oaspeţilor, Andrei Santeiu, i-a felicitat pe suceveni şi în acelaşi timp a declarat că speră să-i întâlnească în Liga Naţională şi-n sezonul viitor.
„Felicit şi eu echipa Sucevei, una bună, ce astăzi a jucat cu foarte mare dăruire şi şi-a dorit o victorie în faţa propriilor suporteri. Totuşi a fost un meci cu o miză mai mică decât celelalte din campionat şi vreau să le urez colegilor de la Suceava baftă în play-out şi sper să fie şi anul viitor în Liga Naţională”, a declarat pivotul Timişoarei Andrei Santeiu.

Etapa 26

Dunărea Călăraşi – Potaissa Turda           27 – 27 (15 – 14)
Dinamo Bucureşti – Steaua Bucureşti       24 – 29 (14 – 14)
HC Dobrogea Sud – CSM Bucureşti                  23 – 24 (11 – 10)
HC Vaslui – CSM Satu Mare                    26 – 23 (14 – 9)
CSU Suceava – Politehnica Timişoara      30 – 27 (13 – 14)
HC Odorhei – CSM Focşani                     33 – 26 (14 – 15)
CSM Făgăraş va sta

1. Dinamo Bucureşti              24        19        2          3          753 – 653        59
2. Potaissa Turda                    24        17        2          5          709 – 661        53
3. CSM Bucureşti                  24        17        1          6          683 – 593        52
4. HC Odorhei                       24        15        5          4          716 – 645        50
5. HC Dobrogea Sud             24        14        2          8          679 – 622        44
6. HC Vaslui                           24        12        1          11        606 – 639        37
7. Politehnica Timişoara         24        10        5          9          625 – 601        35
8. Dunarea Călăraşi                24        9          5          10        644 – 658        32
9. CSU Suceava                     24        10        0          14        623 – 633        30
10. Steaua Bucureşti              24        8          5          11        607 – 609        29
11. CSM Focşani 2007           24        6          2          16        593 – 655        20
12. CSM Făgăraş                   24        2          1          21        550 – 690        7
13. CSM Satu Mare               24        1          1          22        579 – 708        4
În lipsa unui acord scris din partea Monitorului de Suceava, puteţi prelua maxim 500 de caractere din acest articol dacă precizaţi sursa şi dacă inseraţi vizibil link-ul articolului Universitarii au încheiat returul cu o victorie în faţa Timişoarei.
 Vizualizări articol: 1407 |