luni, 20 mar 2017 - Anul XXII, nr. 63 (6479)

Fotbal, Liga a II-a

Sâmbătă, în etapa a XXV-a din Liga  a II-a de fotbal, echipa Foresta Suceava a pierdut cu 1 – 2 în deplasarea de la Chindia Târgovişte, la capătul unui meci în care a fost dezavantajată pe faţă de arbitrul Nicolae Cătălin Botaş. Elevii lui Cristi Popovici au condus cu 1 – 0 până-n minutul 56, când  echilibrul s-a rupt după un cartonaş roşu văzut direct de Drugă, la o fază în care nu se putea da nici măcar fault sau în cel mai rău caz cartonaş galben.

Forestierii au început meciul de la Târgovişte foarte încrezători că pot să plece cu cel puţin un punct, iar după patru minute au avut şi prima mare ocazie de gol, atunci când Bogdan Rusu a primit o centrare excelentă de pe partea stângă, a lovit foarte bine mingea cu capul, dar portarul gazdelor a reuşit să-şi salveze echipa de la gol cu o paradă de zile mari. Minutul 21 avea să aducă şi deschiderea scorului, la o fază în care Mihălăchioaie a centrat în careu, iar Bogdan Rusu a lovit balonul cu capul dintre doi fundaşi adverşi şi l-a surprins pe portarul Căbuz, jucător ce a ieşit greşit din poartă, scor 1 – 0. Foresta a stat foarte bine în teren pe parcursul primei reprize, dar ambele echipe au greşit multe pase când se apropiau de careul advers. În minutul 33, Chindia are cea mai mare ocazie şi singura din prima parte, dar Negruţ nimereşte bara din opt metri. Pe final de repriză, gazdele caută egalarea, dar Foresta se apără foarte bine, scor la pauză 0 – 1. La reluarea jocului, gazdele au pus o presiune mai mare în teren în încercarea de a egala, dar sucevenii s-au apărat destul de bine.

Antrenorul Cristi Popovici a vrut să scoată echipa din teren, după cartonaşul roşu primit direct şi gratuit de Drugă

Minutul 56 avea să fie unul în care echilibrul partidei s-a rupt, după o eliminare directă şi gratuită a lui Drugă. Suceveanul a preluat o minge la marginea careului, cu spatele la centru şi a trimis-o către Niga, iar Honciu îi intră în faţă şi se trânteşte jos, simulând o lovitură la picior. Arbitrul nu stă prea mult pe gânduri şi-i acordă direct lui Drugă cartonaşul roşu, la o fază în care nici măcar galben sau fault nu se impunea. Oficialii şi jucătorii Forestei protestează minute în şir pe bună dreptate, dar decizia nu mai poate fi schimbată. Mai mult, antrenorul Cristi Popovici vrea să scoată echipa din teren în semn de protest, dar după mai multe discuţii cu arbitri şi observatorul decide să continue jocul. Pătru trimite pe sub zid din lovitură liberă, Asanache deviază puţin balonul, Niga respinge până la Mihălăchioaie, care împinge balonul cu capul în lateral, dar mingea ajunge la Cherchez, care şutează imparabil din unghi, la colţul scurt, scor 1 – 1. În minutul 73, Cherchez face dubla, după un un-doi la marginea careului, o centrare pe jos ce-l depăşeşte pe Niga şi o minge împinsă în poartă de golgheterul gazdelor. În prelungiri, sucevenii au şansa de a egala, după o lovitură liberă de la marginea careului executată de Rusu şi o minge respinsă în corner de un fundaş advers, ce era la un pas să intre în poartă.

Cristi Popovici: „Ne-au furat arbitrii şi asta a văzut o ţară întreagă”

Foarte supărat de arbitrajul partidei, la finalul meciului antrenorul Forestei Suceava a fost de părere că arbitri şi-au bătut joc de munca întregii echipe.

„Din punctul meu de vedere echipa noastră a jucat foarte bine astăzi, iar rezultatul este nemeritat. Este clar că a fost viciere de rezultat din partea arbitrilor, deoarece nu-i posibil să-ţi elimine direct un jucător, când Drugă a dat pasă la portar. Sunt foarte nemulţumit că doi arbitri şi-au bătut joc de noi şi de munca noastră, şi astfel ne-am întors cu 10-15 ani în urmă, cu arbitraje ce fac totul pentru a câştiga echipa care trebuie. Ne-au furat arbitrii şi asta a văzut-o o ţară întreagă, nu se poate să conduci cu 1 – 0 şi spre minutul 60 să primeşti roşu în această manieră, iar din acea fază să primeşti gol şi să joci în 10 oameni. Echipa noastră a jucat curajos şi la 2 – 1, pentru că nu mai aveam nimic de pierdut, dar e greu să revii în aceste condiţii, cu o echipă bună. În repriza a doua, Ispas trebuia să ia al doilea galben după ce l-a ţinut cinci metri de tricou pe Rusu, dar arbitrii n-au dat nimic. Va fi probabil şi un comunicat din partea conducerii, dar ideea e că toţi suntem dezamăgiţi de ce s-a întâmplat”, a declarat după meci, antrenorul Forestei, Cristi Popovici.

Foresta a început meciul de la Târgovişte în formula: Niga - Mihălăchioaie, Lung (cpt.), Asanache, Drugă - Stănescu, Dumitriu, Mutu, Cerlincă – Vraciu şi Bogdan Rusu, pe parcurs intrând în teren şi Căinari şi Grumăzescu, în locul lui Vraciu, respectiv Stănescu.

UTA Bătrâna Doamnă – FC Braşov                         1 – 2
CSM Râmnicu Vâlcea – Academica Clinceni (nu s-a disputat)
Dacia Unirea Brăila a stat în această rundă.

1. Juventus Bucureşti                         22        17        3          2          42-10   54
2. UTA Bătrâna Doamnă                   23        14        3          6          43-25   45
3. FC Braşov                                      23        13        6          4          38-21   45
4. Sepsi OSK Sfântu Gheorghe         22        13        5          4          38-21   44
5. Olimpia Satu Mare                         22        12        5          5          33-20   41
6. CS Mioveni                                               23        12        5          6          30-18   41
7. Chindia Târgovişte                        22        12        2          8          35-24   38
8. Dacia Unirea Brăila                       22        9          4          9          24-27   31
9. CS Afumaţi                                               22        8          4          10        24-26   28
10. Dunărea Călăraşi                          22        7          7          8          28-31   28
11. Luceafărul Oradea                       23        8          3          12        26-27   27
12. Foresta Suceava                           22        8          3          11        34-40   27
13. FC Academica Clinceni               22        8          3          11        34-42   27
14. Politehnica Timişoara                   23        6          6          11        30-39   24
15. CS Baloteşti                                 22        6          5          11        28-38   23
16. CSM Râmnicu Vâlcea                 22        4          6          12        16-34   18
17. Metalul Reşiţa                              23        4          1          18        22-52   13
18. Unirea Tărlungeni                        22        2          5          15        15-45   9

Notă: Şoimii Pâncota şi ACS Berceni s-au retras din campionat înainte de finalul turului şi toate rezultatele obţinute până în acel moment le-au fost anulate. Unirea Tărlungeni şi CSM Râmnicu Vâlcea s-au retras din campionat după finalul turului şi vor pierde cu 3-0 „la masa verde” toate meciurile pe care le mai au de disputat până la finalul sezonului!

În lipsa unui acord scris din partea Monitorului de Suceava, puteţi prelua maxim 500 de caractere din acest articol dacă precizaţi sursa şi dacă inseraţi vizibil link-ul articolului Foresta a fost dezavantajată clar de arbitru în meciul pierdut la limită cu Târgovişte.
 | Nota curentă: 4.0 din 1 vot
Foresta a fost dezavantajată clar de arbitru în meciul pierdut la limită cu Târgovişte4.051