Curs valutar euroEUR:Tendinta4,9756 lei
Curs valutar dolar americanUSD:Tendinta4,6134 lei

Rugby

Viorel Lucaci a marcat un eseu în victoria României din Rusia

Sâmbătă, în etapa a III-a din Cupa Europeană a Naţiunilor la rugby, reprezentativa României a reuşit să se impună la Soci, în faţa Rusiei, cu scorul de 30 – 10, câştigând şi punctul bonus ofensiv. Judeţul Suceava a avut la acest meci doi jucători în primul XV al stejarilor, căpitanul Mihai Macovei, revenit după un an de pauză la naţională, dar şi căpitanul Stelei, Viorel Lucaci, jucător ce a marcat al treilea eseu al României în Rusia. Al treilea jucător din judeţ, humoreanul Vlad Nistor, a fost iniţial în lotul României pentru acest meci, dar din păcate a făcut vărsat de vânt şi a fost nevoit să plece din cantonament.

România a pus presiune pe adversar încă din primele minute, iar Mădălin Lemnaru a ratat un balon în terenul de ţintă advers. În minutul opt, pilierul Ionuţ Badiu a deschis scorul cu primul său eseu la naţională, după un rebond reuşit de Gorcioaia la un metru de terenul de ţintă advers. Florin Vlaicu a fructificat transformarea şi scorul a devenit 7 – 0, trecând peste 800 de puncte marcate pentru România. Ruşii au ratat o lovitură de pedeapsă, iar mai apoi au fost opriţi la timp, după o pătrundere periculoasă.

În minutul 26, Calafeteanu a trimis un balon peste apărarea gazdelor, iar Lemnaru a profitat de traiectoria balonului ce l-a păcălit pe fundaşul advers şi a culcat balonul în terenul de ţintă advers, scor 14 – 0, după transformarea reuşită de acelaşi Vlaicu.

România a condus la pauză cu 14 – 3

În ultimele 10 minute ale primei părţi, Calafeteanu a ratat buturile adverse dintr-o lovitură de pedeapsă de la 45 de metri, iar fundaşul ruşilor a stabilit scorul la pauză tot dintr-o penalitate, 14 – 3 pentru România. În partea a doua, Florin Vlaicu s-a accidentat, iar postul de transformer a fost preluat cu succes de Valentin Calafeteanu, jucător ce-n trei minute a concretizat două lovituri de pedeapsă, de la peste 35 de metri. România a rămas pentru 10 minute în 14 jucători, după galbenul văzut de Jody Rose, dar stejarii au gestionat foarte bine inferioritatea, ba mai mult au reuşit să bifeze al treilea eseu, după un mol de margine şi un balon culcat de Viorel Lucaci, sportiv originar din Berchişeşti, descoperit şi crescut la CSŞ Gura Humorului.

În finalul partidei, ruşii au redus din diferenţă după un eseu şi o transformare, scor 25 – 10, iar Jody Rose a stabilit scorul final, 30 – 10, după un balon interceptat şi o cursă de 50 de metri până-n terenul de ţintă advers.

În acest moment România are două victorii din trei partide şi nouă puncte acumulate în clasamentul ediţiei 2017 a Rugby Europe Championship, următoarea partidă a stejarilor fiind programată sâmbătă, 11 martie, la Bruxelles, unde vor întâlni Belgia.

În lipsa unui acord scris din partea Monitorului de Suceava, puteţi prelua maxim 500 de caractere din acest articol dacă precizaţi sursa şi dacă inseraţi vizibil link-ul articolului Viorel Lucaci a marcat un eseu în victoria României din Rusia.
 Vizualizări articol: 1290 |