luni, 6 mar 2017 - Anul XXII, nr. 51 (6467)

Printeaza articolulPrintează articolul |  Trimite prin e-mailTrimite e-mail |   2 imagini |   ø fişiere video

Liga a II-a

Foresta se întoarce fără puncte de la Baloteşti

Sâmbătă, în etapa cu numărul XXIII din Liga a II-a de fotbal, Foresta Suceava a bifat al 10-lea eşec din acest sezon, după meciul pierdut cu 0 – 2 în deplasarea de la Baloteşti, o echipă ce se afla pe locul 16 din 18 echipe înaintea acestei etape. Deşi au mers la Baloteşti cu gândul de a se întoarce cu cele trei puncte, sucevenii şi-au dat seama că socoteala de acasă nu s-a potrivit cu cea din acest meci, unul dominat de Foresta, cu cel puţin 7 ocazii clare, dar terminat în favoarea gazdelor.

Partida a început cu o ocazie a lui Vraciu, care a şutat periculos, dar portarul gazdelor a reuşit să respingă peste transversală. A urmat un şut foarte bun al lui Bogdan Rusu, dar portarul Fulga s-a remarcat şi de această dată, până la pauză salvându-şi echipa de alte două ori, cu intervenţii în extremis, scor la pauză 0 – 0. De altfel, gazdele din Baloteşti n-au avut nici o ocazie la poarta lui Niga pe parcursul primei părţi şi nici măcar o lovitură de la colţ. Primul şut pe poartă al gazdelor a venit după mai bine de 10 minute din repriza secundă, dar Niga a fost la post. În minutul 61, Nica primeşte o minge din aut, întoarce un sucevean şi centrează în careu, unde-l găseşte perfect pe Herea, care şutează violent şi deschide scorul, 1 – 0. La acest scor, Foresta are din nou mai multe ocazii, prin Cerlică sau Căinari, dar tabela rămâne neschimbată. În minutul 90, Baloteştiul închide tabela la 2 – 0, la o fază în care Niga îi pasează prea tare lui Semeghin, oaspeţii execută rapid autul şi mingea ajunge la Marian Neagu, jucător ce driblează un fundaş sucevean şi trage la colţul lung, lângă bară, scor final 2 – 0.

Foresta a început meciul de la Baloteşti cu un prim 11 format din: Niga – Mihălăchioaie, Lung, Mutu, Drugă – Cerlincă, Asanache, Dumitriu, Căinari – Bogdan Rusu şi Vraciu. În minutul 73, Stănescu a intrat în locul lui Dumitriu, în minutul 78 a ieşit Asanache şi a intrat Dănilă, iar în minutul 80 Vraciu a fost înlocuit de Semeghin.

Sâmbătă, 11 martie, Foresta Suceava va urma să stea, iar pe 18 martie va juca din nou în deplasare, la Chindia Târgovişte.

ASU Politehnica Timişoara – Dacia Unirea Brăila    1 – 1
UTA Bătrâna Doamnă – Metalul Reşiţa (luni, 6 martie, ora 15.00)
CSM Râmnicu Vâlcea şi Olimpia Satu Mare au stat.

1. Juventus Bucureşti                         20        15        3          2          36-8     48
2. Sepsi OSK Sfântu Gheorghe         20        12        5          3          35-17   41
3. Olimpia Satu Mare                         20        12        4          4          31-17   40
4. UTA Bătrâna Doamnă                   20        12        3          5          36-23   39
5. FC Braşov                                      21        11        6          4          33-20   39
6. CS Mioveni                                               21        11        5          5          28-15   38
7. Chindia Târgovişte                        20        10        2          8          30-23   32
8. Dacia Unirea Brăila                       21        9          3          9          23-26   30
9. Foresta Suceava                             21        8          3          10        33-38   27
10. Luceafărul Oradea                       21        8          2          11        22-22   26
11. CS Afumaţi                                  20        7          4          9          22-23   25
12. Dunărea Călăraşi                          21        6          7          8          25-29   25
13. FC Academica Clinceni               20        7          3          10        30-40   24
14. ASU Politehnica Timişoara          21        5          6          10        27-37   21
15. CS Baloteşti                                 20        5          4          11        24-36   19
16. CSM Râmnicu Vâlcea                 20        4          6          10        16-28   18
17. Metalul Reşiţa                              20        4          1          15        21-43   13
18. Unirea Tărlungeni                        21        2          5          14        15-42   11
În lipsa unui acord scris din partea Monitorului de Suceava, puteţi prelua maxim 500 de caractere din acest articol dacă precizaţi sursa şi dacă inseraţi vizibil link-ul articolului Foresta se întoarce fără puncte de la Baloteşti.
 Vizualizări articol: 1263 |