marţi, 21 feb 2017 - Anul XXII, nr. 40 (6456)
Printeaza articolulPrintează articolul |  Trimite prin e-mailTrimite e-mail |   5 imagini |   ø fişiere video

Sanie pe pistă naturală

În perioada 16-18 februarie, la Umhausen, Austria, s-a desfăşurat ultima etapă din circuitul Cupei Mondiale la sanie pe pistă naturală. Deşi din echipa României au lipsit două “piese” importante, Bogdan Moroşan şi Anişoara Hutopilă (nevoită să rămână în Cluj din lipsa concediului şi din cauza sesiunii), rezultatele obţinute de sportivii români sunt bune, ţinând cont de experienţa lor competiţională.

În calificări, Denis Ciobantuc s-a clasat pe poziţia 46, iar Ciprian Codruţ Tăzlăoanu, pe poziţia 35, concurând în Cupa Naţiunilor, competiţie în care Ciobantuc a ocupat poziţia 20, iar Tăzlăoanu s-a clasat la mijlocul clasamentului (locul 11), la o diferenţă de 5 secunde, 90 sutimi de câştigătorul concursului, Stefan Federer (Italia), care a obţinut un timp de 1 minut, 14 secunde, 96 sutimi.

Cel de-al treilea concurent român, Adrian Filimon, a reuşit să prindă etapa de Cupă Mondială, la simplu masculin, de pe poziţia 26 în calificări. Etapa de la Umhausen a fost câştigată de Thomas Kammerlander (Austria), care a totalizat în cele două manşe 2 minute, 26 secunde, 70 sutimi, locurile doi şi trei fiind ocupate de italienii Patrick Pigneter şi Alex Gruber. Adrian Filimon a ocupat poziţia a 19-a, la o diferenţă de 11 secunde, 3 sutimi faţă de primul clasat. Deşi în a doua manşă Filimon a avut un parcurs mult mai bun faţă de prima, nu a reuşit să recupereze suficient, astfel încât 13 sutimi de secundă l-au coborât în clasamentul general cu trei poziţii.

La simplu feminin, singura româncă, Nicoleta Burlui, a ocupat în calificări locul 23, în etapa de Cupă Mondială concurând primele 16 sportive. Ultima etapă din Cupa Mondială a fost câştigată de Greta Pinggera (Italia), cu un timp total în două manşe de 2 minute, 31 secunde, 3 sutimi, locul II - Tina Unterberger (Austria), locul III - Evelin Lanthaler (Italia). În Cupa Naţiunilor, Nicoleta Burlui a ocupat locul 7, la o diferenţă de 7 secunde, 20 sutimi faţă de prima clasată, Alexandra Pfattner (Italia).

La calificările probei de dublu, Adrian Filimon şi Ciprian Codruţ Tăzlăoanu au intrat în ultima etapă de Cupă Mondială de pe poziţia 14 şi au terminat competiţia pe locul 13. Dublul rus Pavel Porshnev - Ivan Lazarev a câştigat competiţia cu un timp total cumulat în două manşe de 2 minute, 35 secunde, 36 sutimi, austriecii Rupert Brueggler - Tobias Angerer s-au clasat pe poziţia a doua, iar italienii Patrick Pigneter - Florian Clara, pe locul III.

În proba pe echipe, România a ocupat locul 7, primele trei locuri fiind ocupate de Italia, Austria şi Rusia. La simplu feminin, Nicoleta Burlui a parcurs pârtia într-un timp de 1 minut, 25 secunde, 5 sutimi, la simplu masculin Denis Ciobantuc a obţinut un timp de 1:30.27, iar dublul Adrian Filimon - Ciprian Codruţ Tăzlăoanu, în 1:25.26.

Directorul Clubului Sporturilor de Iarnă Vatra Dornei, profesorul Octavian Pungovschi, a declarat: „Sportivii noştri care nu au mers anul acesta decât la ultima etapă de Cupă Mondială au făcut deplasarea la etapa finală de la Umhausen, unde am concurat cu echipă completă. Anişoara Hutopilă are examene şi nu a făcut deplasarea, dar echipa s-a completat cu sportivi juniori. Mai avem Campionatul European de Juniori, unde vor participa doi sportivi, cu şanse în primii 15, cel puţin la fete. La sfârşitul lunii februarie avem ca obiectiv participarea la Youth Games, în Italia, un fel de campionat mondial de copii, unde vom participa cu două fete şi doi băieţi, care merită să prindă curaj pe pistele din străinătate. Ei nu au mai participat la o competiţie internaţională în afara ţării, iar aici au participat doar ca deschizători, pentru că vârsta nu le-a permis participarea în concurs. Ei sunt cu vârste între 13 şi 14 ani, sunt viitorul acestei discipline şi este normal să ne ocupăm de viitorul acestor sportivi. Seiseralm este o staţiune la 2100 m altitudine, un loc extraordinar de bun pentru organizarea unei astfel de competiţii. Mai greu pentru noi este să ne cazăm în acele locuri, este extrem de scump, dar vom face naveta de la o distanţă mai mare. Nu ştim exact cine îi va însoţi pe aceşti copii, dar sperăm să avem clasări în primii 10”.

Deplasarea la ultima etapă de Cupă Mondială s-a făcut împreună cu antrenorul federal Delia Ivaş.

În lipsa unui acord scris din partea Monitorului de Suceava, puteţi prelua maxim 500 de caractere din acest articol dacă precizaţi sursa şi dacă inseraţi vizibil link-ul articolului Sportivii români, prezenţi la ultima etapă de Cupă Mondială organizată în Austria.
 Vizualizări articol: 1296 |
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Sportivii români, prezenţi la ultima etapă de Cupă Mondială organizată în Austria0.05