Curs valutar euroEUR:Tendinta4,9754 lei
Curs valutar dolar americanUSD:Tendinta4,6739 lei

Fotbal

Foresta a reuşit din nou să câştige, după o pauză de aproape două luni

După şapte etape în care n-a simţit gustul victoriei, Foresta Suceava a reuşit sâmbătă să înceapă returul Ligii a II-a cu o victorie în faţa propriilor suporteri, 4 – 1 cu Unirea Tărlungeni. Sucevenii şi-au luat astfel revanşa, după ce-n tur au pierdut cu acelaşi scor la Tărlungeni. După numai cinci minute de joc, Bogdan Rusu şutează de la 16 metri, dar mingea loveşte bara porţii oaspeţilor. Pe un teren greu, sucevenii îşi mai creează alte două ocazii, dar nu reuşeşte să deschidă scorul. În minutul 35, Bogdan Rusu bate o lovitură liberă de la 20 de metri, mingea loveşte transversala oaspeţilor şi ajunge la Cerlincă, jucător ce-l învinge pe Manciu din interiorul careului, scor 1 – 0. Trei minute mai târziu, Masella primeşte o minge foarte bună în careul advers şi dublează avantajul Forestei cu o lovitură de cap. În minutul 43, oaspeţii reduc din diferenţă în urma unui corner, la care George Mihai reia balonul cu capul din 6 metri. În minutul 45, Bogdan Rusu şutează din unghi, dar mingea este deviată în bară de portarul advers şi mai apoi în corner. La 9 minute după reluarea jocului, Bogdan Rusu reuşeşte să marcheze în urma unei lovituri libere din apropierea careului, cu un şut perfect cu stângul pe colţul lung, scor 3 – 0.

Bogdan Rusu a reuşit dubla în partida cu Tărlungeni

După alte două ocazii, în minutul 85, Bogdan Rusu reuşeşte dubla, după o minge centrată de Cerlincă şi respinsă până la el de apărarea adversă. Până la final, sucevenii îşi puteau mări avantajul, Dănilă având cea mai mare ocazie în minutele de prelungiri.

Foresta a început acest meci în formula: Niga - Bălan (cpt.), Masella, Lung, Căinari - Stănescu, Dumitriu, Cerlincă, Drugă – Rusu şi Bujor, pe parcurs intrând în teren şi Mutu, Dănilă şi Semeghin.

„Era ultima şansă a noastră să mai câştigăm în acest an pe teren propriu. Suntem bucuroşi c-am reuşit să câştigăm după o serie foarte lungă de rezultate negative, venită pe fondul lipsei pregătirii din vară. Chiar şi astăzi, chiar dacă am câştigat, pe final mai mulţi jucători nu mai puteau să ţină ritmul, dar cred că acest aspect se va rezolva în pregătirea de iarnă”, a explicat antrenorul Cristi Popovici.

CS Baloteşti şi CS Afumaţi au stat

1. Juventus Bucureşti                         18        13        3          2          32-6     42
2. FC Braşov                                      18        11        5          2          30-15   38
3. UTA Bătrâna Doamnă                   18        11        3          4          32-21   36
4. Sepsi OSK Sfântu Gheorghe         18        10        5          3          30-16   35
5. Olimpia Satu Mare                         18        10        4          4          28-16   34
6. CS Mioveni                                               18        10        4          4          23-12   34
7. Chindia Târgovişte                        18        9          2          7          25-19   29
8. Foresta Suceava                             18        8          2          8          32-34   26
9. Luceafărul Oradea                         18        8          1          9          20-18   25
10. CS Afumaţi                                  17        7          3          7          22-19   24
11. Dacia Unirea Brăila                      18        7          2          9          17-24   23
12. FC Academica Clinceni               18        6          3          9          28-37   21
13. Dunărea Călăraşi                          18        5          5          8          19-26   20
14. CSM Râmnicu Vâlcea                 18        4          6          8          16-20   18
15. ASU Politehnica Timişoara          18        4          4          10        21-34   16
16. Unirea Tărlungeni                        18        2          5          11        16-34   11
17. CS Baloteşti                                 17        2          4          11        16-34   10
18. Metalul Reşiţa                              18        3          1          14        18-40   10
În lipsa unui acord scris din partea Monitorului de Suceava, puteţi prelua maxim 500 de caractere din acest articol dacă precizaţi sursa şi dacă inseraţi vizibil link-ul articolului Foresta a reuşit din nou să câştige, după o pauză de aproape două luni.
 Vizualizări articol: 2320 |