joi, 17 nov 2016 - Anul XXI, nr. 270 (6383)
Curs valutar euroEUR:Tendinta4,9762 lei
Curs valutar dolar americanUSD:Tendinta4,6699 lei

Universitarii au cedat în disputa cu CSM București

Aseară, în etapa cu numărul 12 din Liga Națională de Handbal, echipa Universității Suceava a bifat al 7-lea rezultat negativ din acest sezon, 24 – 29 în disputa de pe teren propriu cu CSM București. Cu mai mulți jucători nerefăcuți total după accidentări, sucevenii au făcut o primă repriză destul de bună, în fața unui adversar ce a investit foarte mult. Jocul a fost unul foarte echilibrat, în care oaspeții au avut un avantaj de un gol sau două, în minutul 17 sucevenii reușind să egaleze la 7. Pe final de repriză, bucureștenii au reușit două goluri consecutive în ultimul minut și au intrat la vestiare la scorul de 16-13. În repriza secundă arbitrii întâlnirii au avut din nou câteva decizii ce i-a nemulțumit pe suceveni, atât pe cei din tribune, iar CSM-ul a profitat  și s-a dus pentru prima dată la 6 goluri avans în minutul 43, 23 – 17. În ultimul sfert de oră, portarul George Șelaru a avut mai multe intervenții magistrale, iar Universitatea s-a apropiat la trei goluri. Din păcate, universitarii au ratat multe oprtunități de a se apropia, de a egala și chiar de a conduce pe tabelă, trimițând mingea în bară, pe lângă poatră, în portarul advers, greșind și mai multe pase. În ultimele două minute, oaspeții au marcat de trei ori și s-au impus în final cu 29 – 24.

Adrian Chiruț pune acest eșec pe seama oboselii și a accidentărilor

La finalul meciului pierdut în fața CSM-ului, antrenroul studenților a pus multiplele greșeli ale jucătorilor săi pe seama oboselii și a accidentărilor.

„Așa cum ne așteptam, oboseala acumulată la meciul cu Turda s-a simțit în jocul nostru, la care s-au adăugat și jucătorii ce au evoluat deși nu erau complet refăcuți. În prima repriză nu prea ne-a ajutat poarta, iar în a doua, când portarii noștri au început să apere, echipa a greșit foarte mult la capitolul tehnică. Eu consider că am pierdut acest meci pe fondul oboselii, mai ales că oaspeții au un lot numeros și au putut să facă schimbări tot timpul. Deși unii din jucători au pierdut câteva zile de pregătire din cauza accidentărilor, astăzi s-au luptat în teren și le mulțumesc pentru acest lucru. Nu cu CSM-ul ne luptăm noi, dar dacă nu ar fi existat aceste probleme cred că altul ar fi fost deznodământul partidei”, a declarat antrenorul Adrian Chiruț.

În meciul cu CSM București, Gabriel Burlacu a reușit 6 goluri, Dusan Sipka(5), Bogdan Baican(4), Florin Ciubotariu(2), iar Cristian Bursuc, Adi Mitrea, Sebastian Polocoșer, Sasa Puljizovic, Andrei Olariu, Alin Petrea și Lucian Preda au marcat câte un gol fiecare.

În lipsa unui acord scris din partea Monitorului de Suceava, puteţi prelua maxim 500 de caractere din acest articol dacă precizaţi sursa şi dacă inseraţi vizibil link-ul articolului Universitarii au cedat în disputa cu CSM București.
 Vizualizări articol: 1154 |