Curs valutar euroEUR:Tendinta4,9762 lei
Curs valutar dolar americanUSD:Tendinta4,6699 lei

Lupte greco-romane

Trei suceveni au urcat pe podiumul naţionalelor de juniori III şi IV

În perioada 21-23 octombrie, la Botoşani s-a desfăşurat finala Campionatului Naţional Individual la lupte greco-romane pentru juniori III şi IV, competiţie la care LPS Suceava şi CSM Suceava au participat cu 12 sportivi (8 LPS şi 5 CSM). După trei zile de concurs, sucevenii au reuşit să urce de trei ori pe podium, câştigând o medalie de argint şi două de bronz.

Astfel, Ioan Balan, pregătit la CSM Suceava de Daniel Ciubotaru, a reuşit să câştige titlul de vicecampion al României la categoria 46 de kilograme juniori III, după ce-n primul meci a învins un adversar din Timişoara, cotat la medalie, cu scorul de 6 – 4. În al doilea meci, Balan l-a învins pe colegul său de club Bogdan Pop, sportiv ce nu a reuşit să meargă la 42 de kilograme deoarece cu o săptămână înainte a participat la Balcaniada de şcolari şi nu a mai putut reveni după ce făcuse deja o slăbire de 4 kilograme. În al treilea meci, Ioan Balan a învins prin superioritate tehnică un sportiv din Piatra Neamţ, iar în finală a condus cu 1 – 0 până în ultimele 20 de secunde un sportiv de la LPS Botoşani, dar pe final a fost o acţiune controversată la care sucevenii au făcut contestaţie şi au pierdut-o, iar sportivul gazdă a câştigat cu 2 – 1.

Luca Giovani Popovici, antrenat la CSM Suceava de Daniel Ciubotaru, a câştigat primele două meciuri, iar în al treilea, pentru intrarea în finala mare, a condus la pauză cu 1 – 0, dar în final a pierdut cu 5 – 3. Luca a câştigat medalia de bronz la categoria 46 de kilograme, dar la juniori IV, după un ultim meci câştigat în faţa colegului său de club Gabriel Gaza, care în final a ocupat locul V.

Cel de-al treilea medaliat din delegaţia suceveană condusă de antrenorii Valerică Gherasim, Andrei Bolohan şi Daniel Ciubotaru a fost Teodor Vodă, antrenat la LPS Suceava de Valerică Gherasim.

Luptătorul Teodor Vodă a câştigat două meciuri şi l-a pierdut pe cel de intrare în finala mare, iar în meciul pentru bronzul categoriei 38 de kilograme a câştigat prin tuş în faţa unui adversar de la LPS Constanţa.

„Ne bucură faptul că am reuşit să ne întoarcem acasă cu trei medalii, deşi era loc de mai bine, dar în acelaşi timp putea să fie şi mai rău. Regret că Ioan Balan nu a reuşit pentru al treilea an consecutiv să devină campionul României, dar din păcate nu a fost să fie. Doresc să-i felicit pe sportivii noştri pentru atitudinea din concurs, dar şi pe părinţii lor, ce i-au susţinut moral pe parcursul pregătirii, dar şi al concursului. Mulţumim Primăriei şi Consiliului Local Suceava, conducerii LPS şi CSM Suceava, dar şi sponsorilor Sevi Caba, Restaurant Melody şi Paul Popovici, Euro Expres Full”, a declarat antrenorul Daniel Ciubotaru, cel ce alături de Valerică Gherasim şi Andrei Bolohan se ocupă de pregătirea luptătorilor suceveni.

În acelaşi concurs, Felix Dediu, de la CSM Suceava, a terminat pe locul V la 35 de kilograme, juniori IV, aceeaşi poziţie ocupând-o şi Cosmin Mihalache (LPS Suceava) la 66 kilograme, juniori III, şi Gabriel Gaza (LPS) la 46 de kilograme, juniori IV.

În lipsa unui acord scris din partea Monitorului de Suceava, puteţi prelua maxim 500 de caractere din acest articol dacă precizaţi sursa şi dacă inseraţi vizibil link-ul articolului Trei suceveni au urcat pe podiumul naţionalelor de juniori III şi IV.
 Vizualizări articol: 1863 |