luni, 24 oct 2016 - Anul XXI, nr. 249 (6362)
Curs valutar euroEUR:Tendinta4,973 lei
Curs valutar dolar americanUSD:Tendinta4,6085 lei

Ieri, în ultimul meci al etapei cu numărul nouă din Liga Națională de handbal, echipa Universității Suceava a pierdut confruntarea de pe terenul Stelei București cu scorul de 23 – 29. Elevii antrenorului Adrian Chiruț și Iulian Andrei au făcut o repriză secundă foarte slabă și timp de aproape 15 minute n-au reușit să marcheze. Prima parte a meciului a fost una extrem de echilibrată, cu două echipe ce n-au excelat în apărare, dar și multe goluri marcate din lovituri de la 7 metri. Cele două echipe au mers cap la cap, Steaua reușind o singură dată să se distanțeze la două goluri în minutul 21. În primul sfert de oră, Adrian Târzioru a fost performerul echipei universitare, cu șase goluri marcate din cele opt ale echipei sale. Pe final de repriză, sucevenii au marcat și-n inferioritate, iar la pauză au intrat la vestiare cu un avantaj minim, 16 – 15.

Sucevenii n-au reușit să marcheze timp de jumătate de repriză

Când toată lumea se aștepta la o repriză secundă la fel de echilibrată, echipa Universității a avut o cădere inexplicabilă și a greșit nepermis de mult. Steliștii s-au apărat mult mai agresiv și exact, iar univeritarii n-au mai găsit soluții în atac, unde s-au precipitat și au pierdut foarte ușor multe mingi. Universitatea a marcat primul gol al reprizei secunde după 14 minute și 40 de secunde, timp în care steliștii reușiseră cinci goluri, scor 20 – 17. Greșelile au continuat să apară în jocul studenților și după 22 de minute, steliștii s-au dus la șase goluri avans, scor 24 – 18. Universitatea a dat semne că poate să revină și cu cinci minute înainte de final, antrenorul Ovidiu Mihăilă a cerut time-out, când echipa sa mai avea patru goluri avans, scor 25 – 21. Steliștii au profitat de o superioritate și s-au dus din nou la șase goluri, aceasta fiind și diferența finală, scor 29 – 23 pentru Steaua București.

„Nu-mi dau seama ce s-a întâmplat în a doua repriză, dar fizic nu avem cum să picăm, ci mai degrabă psihic. Voi vedea exact ce s-a întâmplat, deoarece nu este posibil să greșim așa de mult și într-o manieră ce nu are legătură cu nivelul Ligii Naționale”, a declarat după meci antrenorul Adrian Chiruț.

În acest „duș rece” în fața Stelei, pentru Universitatea Suceava, Târzioru a reușit să marcheze 7 goluri, Dusan Sipka, Florin Ciubotariu și Gabriel Burlacu, câte 3 goluri fiecare, Cristian Bursuc, Preda și Florin Baican, câte două goluri, iar Puljizovic un gol.

În etapa viitoare, miercuri, 26 octombrie, studenții vor avea un meci foarte important în lupta pentru menținerea în Liga Națională, în compania celor de la CSM Satu Mare. În acest meci programat să înceapă la ora 18.00, universitarii se întorc în sala Liceului cu Program Sportiv Suceava, acolo unde s-a instalat o suprafață nouă de joc.

Steaua București – CSU Suceava                             29 – 23

1. HC Dobrogea Sud                         9          8          0          1          267 – 224        24
2. Dinamo București                          9          7          1          1          291 – 263        22
3. AHC Potaissa Turda                      9          6          1          2          275 – 242        19
4. HC Odorhei                                   9          6          1          2          254 – 244        19
5. CSA Steaua București                   9          5          2          2          255 – 243        17
6. HC Vaslui                                      9          5          0          4          246 – 249        15
7. CSM București                              9          4          0          5          250 – 236        12
8. CSU Suceava                                 9          4          0          5          240 – 240        12
9. SCM Politehnica Timișoara           9          3          2          4          234 – 230        11
10. CSM Focșani 2007                      9          3          2          4          225 – 239        11
11. Dunărea Călărași                          9          3          0          6          236 – 253        9
12. HC Adrian Petrea Reșita             9          2          1          6          225 – 248        7
13. CSM Satu Mare                           9          1          0          8          223 – 261        3
14. CSM Făgăraș                               9          1          0          8          202 – 251        3
În lipsa unui acord scris din partea Monitorului de Suceava, puteţi prelua maxim 500 de caractere din acest articol dacă precizaţi sursa şi dacă inseraţi vizibil link-ul articolului Universitatea a făcut cea mai slabă repriză din sezon și a pierdut la şase goluri cu Steaua.
 Vizualizări articol: 1297 |
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Universitatea a făcut cea mai slabă repriză din sezon și a pierdut la şase goluri cu Steaua0.05