Curs valutar euroEUR:Tendinta4,9763 lei
Curs valutar dolar americanUSD:Tendinta4,6625 lei

Rugby

CSM Suceava a obținut o victorie muncită în fața Stejarului din Buzău

Sâmbătă, în etapa a treia din turul Diviziei Naționale la rugby pentru seniori, echipa Clubului Sportiv Municipal Suceava a reușit o victorie mare, la prima prezență oficială din acest campionat în fața propriilor spectatori. Deși oaspeții porneau favoriți în meciul de pe stadionul Unirea, prin prisma rezultatelor din primele două runde și a lotului întărit cu jucători de la Steaua București, rugbiștii suceveni nu s-au lăsat impresionați de aceste lucruri și au intrat în teren hotărâți să-și adjudece victoria, iar în final au reușit acest lucru, cu scorul de 19 – 12. În ciuda ploii, care a făcut ca balonul să fie destul de greu de controlat, sucevenii au început acest meci și după câteva minute au deschis scorul. CSM-ul a avut o grămadă ordonată la 40 de metri de buturile adverse, în care Iulian Nichiforiuc a plecat cu balonul, i-a pasat demiului Dragoș Manole care la rândul sau a plecat foarte bine spre buturile adverse, a fost oprit la 15 metri, dar a reușit să-i paseze decisiv lui Andrei Manole, care deși a fost jenat de un adversar, a culcat balonul în terenul de țintă advers, scor 5 – 0, transformarea fiind ratată. CSM-ul a continuat să pună presiune pe adversari și să stea în terenul advers, iar după un atac mai prelungit, cu mai multe fixări la câțiva metri de buturile adverse, Octavian Scolobiuc reușește să înscrie al doilea eseu al echipei sale, scor 12 – 0, după o transformare fructificată de Sabin Crețu. Gazdele au mai avut oportunități, dar nu au reușit să le fructifice, iar în ultimul sfert de oră, oaspeții au reușit să egaleze situația după două eseuri, unul reușit după o fază școală, în care balonul a fost plimbat până la aripă, iar unul după un placaj ratat al sucevenilor și o cursă de 35 de metri, scor la pauză 12 – 12, după o transformare fructificată.

Fost jucător la Baia Mare, Dragoș Manole a reușit eseul victorie pentru sucevenii

În meciul cu Stejarul Buzău, un câștig real pentru echipa suceveană s-a dovedit a fi mijlocașul la grămadă, Dragoș Manole, sportiv ce a revenit în rugby după o pauză de trei ani, în trecut el evoluând și pentru CSM Știința Baia Mare. Dragoș Manole a reușit al treilea eseul al echipei CSM Suceava, la o fază în care sucevenii atacau în valuri în apropierea buturilor adverse, oaspeții au recuperat mingea, dar au scăpat-o înapoi, în terenul de țintă, iar Dragoș, aflat în apropiere a profitat de moment și a culcat balonul. Sabin Crețu a fructificat transformarea și scorul a devenit 19 – 12, jucătorul sucevean fiind aproape să transforme o lovitură de pedeapsă de la 45 de metri, la care direcția a fost bună, dar puterea șutului puțin mai slabă decât ar fi trebuit, Sabin evoluând în acest meci deși era accidentat. Stejarul Buzău a încercat până la final să egaleze și să obțină victoria, dar sucevenii s-au apărat exemplar, pe fondul unui arbitraj foarte bun făcut de unul din cei mai buni arbitri din țară, Vlad Iordăchescu.

„Mă bucur mult de această victorie frumoasă și muncită în același timp. Am dominat jocul timp de 25 de minute în prima parte, dar oaspeții au echilibrat balanța până la pauză. În repriza a doua, am schimbat tactica și le-am cerut jucătorilor să joace cu piciorul și pe axele laterale, și așa am reușit să învingem o echipă cu pretenții la locul I. Sper să rămânem într-o formă bună și să mai facem astfel de meciuri bune. În ultimul an am pierdut 31 de jucători care ori s-au lăsat și au plecat la muncă, ori au mers la facultăți din țară. Cum am mai spus, adorm seara fericit că am echipă, mă trezesc dimineață și nu mai am, iar până la prânz o fac iar, și tot așa. E o muncă de Sisif, dar mergem înainte și mă bucur că spectatorii au avut parte de un rugby de calitate. Mulțumim Primăriei și Consiliului Local Suceava pentru sprijin, firmei AC Mobile și tuturor celor ce ne susțin”, a explicat antrenorul Constantin Vlad.

Duminica viitoare, CSM Suceava va avea o deplasare grea la CSU AV Arad, echipă ce are și ea două victorii în trei etape.

0

În lipsa unui acord scris din partea Monitorului de Suceava, puteţi prelua maxim 500 de caractere din acest articol dacă precizaţi sursa şi dacă inseraţi vizibil link-ul articolului CSM Suceava a obținut o victorie muncită în fața Stejarului din Buzău.
 Vizualizări articol: 1392 |