sâmbătă, 15 oct 2016 - Anul XXI, nr. 242 (6355)

Liga a II-a

Foresta pierde la Braşov primul meci în mandatul lui Cristi Popovici

Fruntaşele FC Braşov şi Foresta s-au întâlnit ieri după amiază, în direct la TV, în prologul etapei a XII-a. Din păcate, după atâtea victorii consecutive a venit şi primul eşec pentru Foresta. Înfrângerea de la Braşov, cu scorul de 2-1, nu este un capăt de ţară, dar totuşi dezamăgirea este mare, dacă ţinem cont că sucevenii au evoluat în superioritate numerică vreme de 70 de minute. Iar partida a început cum nu se poate mai bine pentru ai noştri, care au deschis scorul încă din minutul 8, prin Dumitriu, care a pătruns vijelios în suprafaţa de pedeapsă adversă şi a înscris cu un şut puternic, la colţul scurt. Avantajul sucevenilor a durat însă foarte puţin, pentru că Niga l-a faultat în careu pe Manole, iar veteranul Şt. Grigorie a transformat impecabil lovitura de pedeapsă acordată de centralul Horaţiu Feşnic, din Cluj-Napoca. După o perioadă de acalmie în jocul celor două formaţii, a venit faza din minutul 25, când apărătorul braşovean Căt. Stan şi-a lăsat echipa în inferioritate numerică după ce i-a aplicat o lovitură de cot lui Cerlincă, şi se părea că totul va curge în favoarea Forestei. Sucevenii n-au reuşit însă să profite de avantajul omului în plus pe teren, chiar dacă, în minutul 34, Matei a irosit o ocazie mare cât roata carului. Gazdele n-au renunţat nici un moment la luptă, iar pe finalul primei reprize au reuşit să puncteze pentru 2-1 prin moldoveanul Istrati, în urma unei faze în care apărarea suceveană a fost lipsită de reacţie. În partea secundă, fotbaliştii Forestei au părut că nu-şi găsesc defel locul pe teren, în vreme ce jucătorii gazdă au făcut o mare risipă de energie, au închis toate culoarele spre poarta lui Fl. Iacob, ratând alte 2-3 bune ocazii de gol pe contraatac.

FC Braşov: Fl. Iacob (cpt.) - Săftescu, I. Şerban, Leca, Ct. Stan - L. Manole (Fl. Răsdan '72), P. Iacob, Vl. Munteanu, Goge - Şt. Grigorie (I. Popa '82), Sg. Istrati (Poverlovici '78). Antrenor: Cornel Ţălnar.

Foresta: Niga - Mihălăchioae, Masella, D. Lung, Semeghin (cpt.) - Căinari, Vl. Stănescu (Rz. Avram '46), Dumitriu (Dănilă '74), Cerlincă - M. Matei (Bujor '61), Bg. Rusu. Antrenor: Cristian Popovici.

Olimpia Satu Mare – UTA Bătrâna Doamnă
Partida Şomii Pâncota – CSM Râmnicu Vâlcea nu se joacă formaţia gazdă nefiind programată de FRF.

1        Juventus Bucureşti          11      9        1        1        38-3  28
2        FC Braşov   12      8        4        0        25-12 28
3        Foresta Suceava    12      8        1        3        26-17 25
4        Chindia Târgovişte         11      8        0        3        22-10 24
5        Sepsi OSK Sfântu Gheorghe    11      6        3        2        23-9  21
16      Unirea Tărlungeni 11      3        3        5        13-17 12
17      ASU Politehnica Timişoara      11      2        2        7        13-21 8
18      Metalul Reşiţa       11      2        0        9        8-27  6
19      ACS Berceni         11      0        1        10      6-27  1
20      Şoimii Pâncota    11     0       1       10     1-73  1
În lipsa unui acord scris din partea Monitorului de Suceava, puteţi prelua maxim 500 de caractere din acest articol dacă precizaţi sursa şi dacă inseraţi vizibil link-ul articolului Foresta pierde la Braşov primul meci în mandatul lui Cristi Popovici.
 Vizualizări articol: 2238 |