miercuri, 28 sep 2016 - Anul XXI, nr. 227 (6340)

Handbal, juniori III

CSU Suceava a pierdut pe final disputa cu favorita la locul I, LPS Vaslui

După un debut cu dreptul în noul sezon din Campionatul Naţional de Handbal pentru juniori III, în weekend, în etapa a doua, echipa Clubului Sportiv Universitar din Suceava a primit vizita principalei favorite la locul I în seria A, LPS Vaslui. Partida ce s-a desfăşurat în sala de sport a Școlii Gimnaziale Nr. 9 „Ion Creangă” din Suceava a fost în mare parte una foarte echilibrată, oaspeţii desprinzându-se pe final, scor 28 - 22. Deşi aveau în faţă o echipă cu o talie mai mare şi care a ieşit campioană naţională la generaţia 2002, handbaliştii pregătiţi de Vasile Boca au jucat de la egal la egal cu vasluienii trei sferturi de joc. În prima parte nici una din echipe n-a reuşit să se distanţeze decisiv, diferenţa fiind mai tot timpul de un gol. La pauză oaspeţii conduceau cu 12 - 11. Echilibrul s-a păstrat până în ultimele 12 minute, când LPS Vaslui a reuşit să se distanţeze şi să câştige la şase goluri.

„Echipa noastră a făcut un joc bun în faţa unor jucători mai experimentaţi şi cu o talie mai mare. Prima repriză a fost foarte echilibrată, la fel ca următoarele 13 minute din partea a doua, dar pe final, oaspeţii au făcut diferenţa prin experienţă şi talie, mai ales că au tot fost la turneele finale. Urmează un meci la Botoşani pe care trebuie să-l câştigăm neapărat, pentru a rămâne în continuare în lupta pentru locul II, ultimul ce permite calificarea mai departe”, a declarat antrenorul sucevenilor, Vasile Boca.

CSU Suceava a abordat meciul cu LPS Vaslui cu un lot format din sportivii: Bogdan Baltaru, Paul Smocot, Iulian Roşu(5 goluri), Iustin Boghean, Ștefan Jităreanu(6), Daniel Stanciuc(2), Iustin Ivan, Cătălin Zariţchi, Emilian Huţuleac, Bogdan Câra, Florin Boaru, Eusebiu Fedic(3), Cristian Bejenariu şi Teodor Brînzac(6).

În aceeaşi etapă, LPS Suceava a pierdut la un singur gol pe terenul celor de la ACS Campionii Vaslui, scor 26 - 27, după ce la pauză, elevii antrenorului Iulian Dugan conduceau la patru goluri, 14 - 10. În cel de-al treilea meci, LPS Piatra Neamţ s-a impus la LPS Iaşi cu 28 - 23(15 - 9).

Clasamentul seriei I

1. LPS Vaslui I             2       2       0       0       58 - 32       4
2. LPS Piatra Neamţ              2       2       0       0       61 - 45       4
3. CSU Suceava            2       1       0       1       50 - 54       2
4. ACS Campionii Vaslui      2       1       0       1       49 - 59       2
5. LPS Suceava            2       0       0       2       52 - 55       0
6. LPS Iasi                    1       0       0       1       23 - 28       0
7. LPS Botoşani           1       0       0       1       10 - 30       0
În lipsa unui acord scris din partea Monitorului de Suceava, puteţi prelua maxim 500 de caractere din acest articol dacă precizaţi sursa şi dacă inseraţi vizibil link-ul articolului CSU Suceava a pierdut pe final disputa cu favorita la locul I, LPS Vaslui.
 Vizualizări articol: 1149 |