luni, 19 sep 2016 - Anul XXI, nr. 219 (6332)

Fotbal, Liga a II-a

Foresta Suceava a reuşit a cincea victorie consecutivă din acest sezon

Etapa cu numărul şapte din Liga a II-a de fotbal, a adus şi a cincea victorie consecutivă pentru echipa locală de fotbal, Foresta Suceava. Sâmbătă, elevii lui Cristi Popovici s-au impus cu scorul de 2 - 0 pe terenul echipei CSM Râmnicu Vâlcea, într-o confruntare transmisă în direct pe Digi Sport 1. Intrat în minutul 64, Lucian Dumitriu a marcat pentru prima dată în tricoul Forestei şi a reuşit dubla în minutul 90. Aşa cum se aşteptau, sucevenii, nu au avut o misiune uşoară la Vâlcea, într-un joc în care gazdele au irosit mai multe ocazii clare, mai ales în prima repriză. În minutul patru, Drăghici este foarte aproape de a rămâne singur cu Niga, dar portarul sucevean a ieşit foarte bine şi a îndepărtat la limită pericolul. În minutul şapte, gazdele au un nou şut pe poartă, dar Niga reţine fără probleme. În minutul 14, Râmnicu Vâlcea iroseşte o mare ocazie de a deschide scorul, după ce Grigore Ceapă trimite balonul în bara transversală cu un şut de la opt metri. Un minut mai târziu, Foresta are primul şut pe spaţiul porţii, prin Marius Matei. În minutul 19, gazdele au o nouă ocazie de a deschide scorul, dar mingea şutată din lovitură liberă de la marginea careului trece puţin pe lângă vinclul porţii lui Niga. La cinci minute după, Drăghici rămâne singur cu Niga, dar portarul sucevean se remarcă din nou cu o intervenţie salvatoare, la fel cum a făcut şi-n minutul 29, când a ieşit foarte bine şi a respins balonul. În minutul 31, Marius Matei şutează periculos cu pământul, dar portarul vâlcean este la post. Cu opt minute înainte de pauză, Bogdan Rusu primeşte un balon în careul advers, dar balonul lovit cu capul trece puţin pe lângă stâlpul din stânga portarului advers.

Lucian Dumitriu a marcat ambele goluri ale Forestei

În partea a doua, Foresta a fost mult mai prezentă în joc şi şi-a creat mai multe situaţii dintre care două au fost fructificate de Lucian Dumitriu. După două ocazii ale Forestei, gazdele au o şansă mare de gol, dar Niga se opune din nou. În minutul 66, sucevenii reuşesc să deschidă scorul prin Lucian Dumitriu, care preia o minge degajată de portarul Muţiu cu piciorul drept şi şutează lobat de la peste 30 de metri. În minutul 80, Semeghin trimite o minge înşelătoare din corner, care şterge bara, la o fază în care portarul advers s-a lovit de stâlpul porţii. În minutul 89, Râmnicu Vâlcea are şansa de a egala, dar mingea şutată din lovitură liberă loveşte bara din dreapta lui Niga. În faza următoare, sucevenii pleacă pe contraatac şi îşi măresc avantajul de pe tabelă prin acelaşi Dumitriu, care şutează violent din interiorul careului la colţul lung, după o pasă primită de la Cerlincă, scor final 2 - 0 pentru Foresta Suceava.

„În mare parte am controlat acest joc, dar am avut şi noroc. Dacă primeam gol la bara din minutul 89 ar fi fost foarte greu să mai înscriem. Suntem pe un drum bun şi sper să adunăm cât mai multe puncte. Jucătorii noştri s-au plâns din cauza oboselii, dar nu avem posibilitatea să mergem cu avionul, ca alte echipe din Liga a II-a. Vom încerca să facem deplasările mai lungi din două şi să dormim o noapte la mijlocul drumului. Mă bucur că am reuşit cinci victorii consecutive şi sper să o obţinem pe a şasea, în meciul de miercuri, de la Clinceni”, a explicat antrenorul Forestei, Cristi Popovici.

După această victorie, Foresta a urcat până pe locul patru în clasamentul Ligii a II-a, la egalitate de puncte cu locul trei, la un punct de locul II şi trei de lider.

Miercuri, de la ora 13.00, sucevenii vor evolua din nou în deplasare, pe terenul echipei FC Academica Clinceni.

20. Şoimii Pâncota                 7  0  0  7    1 - 62   0
În lipsa unui acord scris din partea Monitorului de Suceava, puteţi prelua maxim 500 de caractere din acest articol dacă precizaţi sursa şi dacă inseraţi vizibil link-ul articolului Foresta Suceava a reuşit a cincea victorie consecutivă din acest sezon.
 Vizualizări articol: 3774 |