joi, 15 sep 2016 - Anul XXI, nr. 216 (6329)

Universitarii au pierdut la un gol disputa cu HC Odorhei

Ieri seară, în runda cu numărul trei din Liga Naţională de Handbal, echipa Universităţii Suceava a pierdut la un singur gol întâlnirea de pe teren propriu cu HC Odorhei, scor 28 - 29. Deşi aveau în faţă o echipă cu pretenţii la podium, formată în majoritate dintr-o legiune de jucători străini, studenţii s-au mobilizat şi au început destul de bine partida. Din păcate, jocul a fost stricat de prestaţia în bătaie de joc a celor doi arbitri, care le-au permis oaspeţilor un joc foarte dur în apărare, iar pe suceveni i-au sancţionat la sânge de câte ori au avut ocazia, de mai multe ori pentru infracţiuni imaginare, spre exasperarea băncii tehnice a Universităţii, dar mai ales a suporterilor veniţi la meci. Până la pauză, studenţii au încercat să egaleze şi să treacă în avantaj, dar nu au avut nici o şansă, scor 13 - 15. Repriza secundă a început tot într-o notă de echilibru, pe fondul unui joc dur şi cu destul de multe greşeli. Studenţii s-au grăbit pe poziţional şi au ratat destul de mult, iar Odorheiul, cu o circulaţie a balonului foarte bună, a reuşit să înscrie de cinci ori la rând între minutele 37 - 42 şi să se ducă pentru prima dată la şapte goluri. Universitarii nu au renunţat la luptă, iar în ultimul sfert de oră au alergat după egalare. Ajutaţi de multe intervenţii ale lui George Șelaru, dar şi de o apărare mai exactă, sucevenii au recuperat treptat din handicap şi chiar dacă în ultimele patru minute au marcat 4 goluri consecutive, oaspeţii au avut ultimul atac şi au ţinut mingea câteva secunde, cât mai erau până la final.

„Știam că va fi un meci greu. Pe fondul mai multor greşeli ale jucătorilor noştri, dar mai ales ale arbitrilor am lăsat oaspeţii să se distanţeze. Mai apoi a fost foarte greu să recuperăm din handicap, aşa cum s-a şi văzut, mai ales în faţa unei echipe ca Odorhei. Dar cu toate acestea, handbaliştii noştri au înţeles importanţa meciului şi mă bucur că au luptat până în ultima secundă. Trebuie să scăpăm de acele momente când luăm puţin piciorul de pe acceleraţie şi lăsăm adversarul să se distanţeze”, a declarat antrenorul sucevenilor, Adrian Chiruţ.

În disputa cu HC Odorhei, Dusan Sipka a marcat 6 goluri, Târzioru şi Mitrea, câte 5 goluri fiecare, Preda şi Baican câte 3 goluri, Polocoşer şi Puljizovic câte două goluri, iar Cristian Burusc şi Alin Petrea, câte un gol fiecare.

Sâmbătă, de la ora 18.00, Universitatea Suceava va avea un nou examen dificil tot pe teren propriu, în compania altei echipe cu pretenţii la podium, HC Dobrogea Sud din Constanţa.

În lipsa unui acord scris din partea Monitorului de Suceava, puteţi prelua maxim 500 de caractere din acest articol dacă precizaţi sursa şi dacă inseraţi vizibil link-ul articolului Universitarii au pierdut la un gol disputa cu HC Odorhei.
 Vizualizări articol: 1129 |