miercuri, 20 iul 2016 - Anul XXI, nr. 168 (6281)
Printeaza articolulPrintează articolul |  Trimite prin e-mailTrimite e-mail |   20 imagini |   ø fişiere video

Întâlnire

„Zilele Municipiului Fălticeni” au avut şi în acest an o secţiune sportivă foarte bogată în evenimente. Sâmbătă şi duminică au fost programate partide de fotbal, tenis de masă, tenis de câmp, tradiţionalul concurs de pescuit rezervat instituţiilor publice, iar ieri, 19 iulie, a început prima ediţie a concursului de înot Cupa “Nada Florilor”.

Duminică, 18 iulie, pe terenul de fotbal “Tineretului” s-a desfăşurat întâlnirea anuală a fostelor glorii ale fotbalului fălticenean în cadrul unui meci old-boys. Au răspuns invitației foşti jucători ai Forestei Fălticeni şi câţiva jucători de fotbal aflați în activitate. Cei peste 40 de fotbalişti care au răspuns prezent invitaţiei primarului Cătălin Coman au fost împărţiţi în două echipe care au purtat numele după culoarea echipamentului, echipa roşie şi echipa albastră.

După cele 70 de minute de joc (două reprize a câte 35 de minute), scorul a fost de 5-5, la pauză 3-1. Primii care au marcat au fost roşii, prin Prisacă, în minutul 10, tot ei marcând şi ultimul gol, în minutul 69, prin Laurenţiu Dănilă. Tot la pauză au fost schimbaţi şi portarii celor două echipe, Boaru şi Dan Andrei fiind înlocuiţi de Parpalea şi Apupăzoaei. Ambele echipe au fost pregătite de antrenorul Cornel Anton, iar la final cei mai buni jucători au fost răsplătiţi cu diplome şi medalii, iar antrenorul Cornel Anton a primit din partea administraţiei locale o frumoasă cupă. Festivitatea de premiere a fost oficiată de primarul Cătălin Coman şi viceprimarul Constantin Bulaicon.

Titlul de cel mai bun portar l-au primit Gheorghe Parpalea, Mihai Boaru, Costel Apupăzoaei, Dan Andrei. Cei mai bun fundaşi au fost Tudor Varvara, Cristi Antoniu, Cristi Munteanu, Eduard Lichtenstein, Ovidiu Ciobanu, Neculai Corbu, Vasilică Alexandru, Mihai Gospodaru. Din rândul mijlocaşilor au fost premiaţi Laurenţiu Dănilă, Gicu Lăcătuşu, Cristian Cicu, Ionuţ Lungu, Paul Suceveanu, Stelică Vizitiu, Dumitru Pscal, Vladimir Prisacă, Marcel Lungu. Cei mai buni înaintaşi au fost Daniel Mihăilă, Cătălin Vasiliu, Cristian Aioanei, Andrei Ailenei, Alexandru Săndel, Costică Lozniceriu, Geo Stanca. Florin Matei a primit titlul de cel mai bun arbitru, Gicu Lăcătuşu, în vârstă de 66 de ani, a fost declarat decanul de vârstă al meciului. Cu două goluri marcate, Andrei Ailenei a primit titlul de golgheterul meciului.

În lipsa unui acord scris din partea Monitorului de Suceava, puteţi prelua maxim 500 de caractere din acest articol dacă precizaţi sursa şi dacă inseraţi vizibil link-ul articolului Fostele glorii ale fotbalului fălticenean s-au întâlnit în meciul anului old-boys.
 | Nota curentă: 5.0 din 3 voturi
Fostele glorii ale fotbalului fălticenean s-au întâlnit în meciul anului old-boys5.053