luni, 28 mar 2016 - Anul XXI, nr. 73 (6186)
Printeaza articolulPrintează articolul |  Trimite prin e-mailTrimite e-mail |   2 imagini |   ø fişiere video

Fotbal, Liga a II-a

Rapidiştii au fost umiliţi pe Areni de Academica Clinceni

După un meci foarte bun făcut în disputa cu Rapid Bucureşti, echipa locală Rapid CFR a încasat sâmbătă o corecţie severă în faţa propriilor spectatori, în disputa cu FC Academica Clinceni. Sucevenii au pierdut cu scorul de 1 - 5, rezultatul fiind identic cu cel din etapa de miercuri, când oaspeţii s-au impus în faţa Bucovinei Pojorâta.

Elevii antrenorului Costel Ilie au întâlnit în teren o echipă experimentată, cu jucători ce au evoluat în Liga I, dar şi mult mai motivată, aspecte ce s-au dovedit decisive în final. Jocul a fost unul deschis, cu multe oportunităţi de a marca, cele mai multe aparţinând oaspeţilor, pregătiţi de zece zile de suceveanul Mugur Bolohan. Partida a început cu câte o ocazie de ambele părţi, dar în minutul 12, Neagu execută perfect o lovitură liberă de la 25 de metri şi deschide scorul pe Areni, 0 - 1. Oaspeţii mai au două oportunităţi de a înscrie, iar de cealaltă parte Boiciuc scapă singur la marginea careului şi şutează din unghi, dar portarul oaspeţilor reuşeşte să apere. În minutul 32, la o minge aruncată la marginea careului sucevean, Sfrijan trimite o pasă scurtă cu capul către un coechipier, dar Benzar interceptează balonul şi şutează imparabil de la 16 metri, scor 0 - 2. La trei minute după, Golofca este faultat în careu şi Mircea Negru reduce din diferenţă cu un gol din penalty. Până la pauză, Clinceniul mai are două mari ocazii de a se desprinde, după un şut din bucată de la 30 de metri, la care balonul a lovit transversala sucevenilor, dar şi după o pasă în careul mic şi o deviere puţin pe lângă stâlpul din stânga lui Hânţescu, scor 1 - 2.

Clinceniul a reuşit trei goluri în repriza secundă, iar proporţiile scorului final puteau fi mult mai mari

După numai şase minute de la reluare, oaspeţii duc scorul la 3 - 1 la o fază în care Venţer a centrat de pe dreapta, Antohi a trimis balonul cu capul în transversală, mingea a revenit la Neagu care loveşte mingea tot cu capul şi o trimite în plasă. În minutul 56, Clinceniul face 4 - 1 prin Antohi, care reia în plasă un balon primit de la Costin Gheorghe. În minutul 67, oaspeţii dau lovitura de graţie şi fac scor pe Areni, Kuku reuşind golul cu numărul cinci al echipei sale. Sucevenii au şi ei câteva tresăriri de orgoliu, dar nu reuşesc să pună în pericol poarta oaspeţilor, iar până la final tot Clinceniul are două mari şanse de a mări diferenţa, scor 1 - 5.

Rapid CFR Suceava a început partida cu FC Academica Clinceni cu un prim 11 format din: Hânţescu - D. Bălan, Velescu, Sfrijan, Semeghin (cpt.) - Golofca, Aeroaiei, Dănilă, I. Plămadă - M. Negru şi Boiciuc, pe parcursul meciului intrând în teren şi Apostol, Galan şi Vornicu.

Rezultatele etapei 23

CS Baloteşti - Farul Constanţa                                 1 - 2
ACS Berceni - Ceahlăul Piatra Neamţ                      2 - 0
Rapid CFR Suceava - FC Academica Clinceni        1 - 5
Bucovina Pojorâta - Dunărea Călăraşi                      1 - 1
Gloria Buzău - Dacia Unirea Brăila                          1 - 0
Oţelul Galaţi - Rapid Bucureşti(duminică, 27 martie, ora 18.00)

Clasamentul seriei I

1. Rapid Bucureşti                 22        15        5          2          39-9     50
2. Dunărea Călăraşi                23        14        7          2          47-12   49
3. FC Academica Clinceni     23        13        3          7          45-23   42
4. FC Farul Constanţa            23        12        5          6          44-30   41
5. Dacia Unirea Brăila            23        12        5          6          28-19   41
6. SC Bacău                           23        11        2          10        28-28   35
7. ACS Berceni                      23        9          6          8          31-34   33
8. Gloria Buzău                      23        9          4          10        23-37   31
9. Rapid CFR Suceava          23        6          7          10        21-33   25
10. CS Baloteşti                     23        5          8          10        22-30   23
11. Bucovina Pojorâta            23        3          8          12        28-48   17
12. Ceahlăul Piatra Neamţ     23        3          5          15        14-39   14
13. Oţelul Galaţi                    23        3          3          17        12-40   12
În lipsa unui acord scris din partea Monitorului de Suceava, puteţi prelua maxim 500 de caractere din acest articol dacă precizaţi sursa şi dacă inseraţi vizibil link-ul articolului Rapidiştii au fost umiliţi pe Areni de Academica Clinceni.
 Vizualizări articol: 1621 |