Curs valutar euroEUR:Tendinta4,9762 lei
Curs valutar dolar americanUSD:Tendinta4,6699 lei

Rugby

CSM Suceava a pierdut disputa cu RC Bârlad pe final de joc

Sâmbătă, în a doua etapă din actualul sezon al Cupei României, echipa de rugby a Clubului Sportiv Municipal Suceava a pierdut cu scorul de 13 - 22 prima dispută oficială în faţa propriilor suporteri din 2016, cu RC Bârlad. În faţa unui public numeros, sucevenii şi-au prezentat noul echipament pentru acest sezon, de care au beneficiat şi juniorii clubului, pregătiţi de Vasile Conache. Înaintea meciului de seniori, juniorii de la CSM Suceava au făcut un meci de pregătire în compania juniorilor de la CSŞ Gura Humorului, pregătiţi de jucătorul echipei de seniori Andrei Varvaroi.

Începutul de meci al seniorilor a fost unul foarte spectaculos, cu nu mai puţin de trei eseuri în 7 minute. Sucevenii au început în forţă şi după un atac pe treisferturi şi mai multe fixări pe pachetul de înaintare, Marcel Creţuleac a reuşit să culce balonul în terenul de ţintă advers, transformarea fiind ratată. După repunere, gazdele au iniţiat un nou atac, dar au pasat neglijent, iar un bârlădean a interceptat balonul şi a marcat eseu la centru, iar scorul a devenit 5 - 7. Mai mult, oaspeţii au reuşit o nouă încercare, după ce au găsit o breşă pe partea aripii sucevene, scor 5 - 12. Pe fondul unui joc destul de echilibrat, Ştefăroi şi Preutescu au avut şansa de a marca eseu, iar după o acţiune repetată de atac a sucevenilor, Octavian Scolobiuc a micşorat diferenţa după o lovitură de pedeapsă, scor 8 - 12. Pe finalul reprizei, CSM-ul are o margine la 5 metri şi după ce o câştigă iniţiază un mol cu care se duce până în terenul de ţintă advers, decanul de vârstă al sucevenilor, Ştefăniţă Rusu, trecându-şi în cont o încercare, scor 13 - 12, după o transformare ratată.

Sucevenii au gestionat greşit finalul de joc

Partea a doua a jocului a fost la fel de antrenantă, cu acţiuni de atac de ambele părţi. Sabin Creţu a avut o incursiune foarte bună în apărarea oaspeţilor, dar n-a avut suport şi nu a putut duce până la capăt atacul, acelaşi lucru întâmplându-se şi cu Ştefan Ştefăroi, la un balon şutat pe jos. Oaspeţii au reuşit să treacă în avantaj cu o lovitură de pedeapsă transformată, scor 13 - 15. Când mai erau 10 minute de joc, sucevenii au avut un atac prelungit în 22-ul advers şi au primit lovitură de pedeapsă în poziţie centrală la aproximativ 8 metri, dar au preferat să joace la mână în loc să şuteze la beţe, pe motiv că nu ştiau scorul exact şi credeau că bârlădenii au cinci puncte în faţă. Din păcate, atacul nu s-a materializat cu eseu, iar în ultimele minute oaspeţii au stabilit scorul final cu un eseu şi o transformare, 22 - 13 pentru RC Bârlad.

„Cred că am avut o replică bună şi am ţinut ritmul în faţa unei echipe ce s-a dovedit mai bine pregătită. Am început bine, dar am făcut un cadou oaspeţilor şi am primit foarte uşor două eseuri, al doilea pe o circulaţie defectuoasă în apărare. Am avut mai multe situaţii de a marca, în ambele reprize, dar în două faze n-am venit la suport pentru jucătorul ce a reuşit să treacă de o parte a apărării adverse. Cred că momentul decisiv a fost cu 10 minute înainte de final, când am avut lovitură de pedeapsă în poziţie centrală la 10 metri, dar în loc s-o transformăm la beţe, jucătorii au preferat să forţeze eseul, la scorul de 15 - 13 pentru Bârlad. Pe final, unii din jucătorii noştri au cedat fizic, iar adversarul a rezistat până în ultima secundă. Am fi putut câştiga dacă gestionam aşa cum trebuia acea fază, dar că jucătorii noştri s-au dăruit în teren şi şi-au dorit victoria”, a explicat antrenorul Constantin Vlad.

CSM Suceava a început meciul cu RC Bârlad în formula: Rusu, O. Scolobiuc, Croitoru, Preutescu, Andrei Varvaroi, Buzatu, Simion, Nichiforiuc, Creţuleac, Creţu, Ştefancu, Custrin, Ştefăroi, Lupancu şi Elisei, în teren intrând şi Albu, Constantin Strugariu, Alexandru Varvaroi, Buiciuc şi Florea.

Duminica viitoare, sucevenii vor avea o nouă etapă în Cupa României pe terenul echipei RCM Galaţi.

În lipsa unui acord scris din partea Monitorului de Suceava, puteţi prelua maxim 500 de caractere din acest articol dacă precizaţi sursa şi dacă inseraţi vizibil link-ul articolului CSM Suceava a pierdut disputa cu RC Bârlad pe final de joc.
 Vizualizări articol: 1401 |