vineri, 25 mar 2016 - Anul XXI, nr. 71 (6184)

Lupte greco-romane

Sucevenii au avut o evoluţie foarte bună la calificările pentru turneul final

Sportivii secţiilor de lupte greco-romane de la Clubul Sportiv Municipal Suceava, Liceul cu Program Sportiv Suceava şi Clubul Sportiv Şcolar Rădăuţi au început în forţă competiţiile oficiale individuale de juniori I din 2016, la Turneul Naţional de verificare şi calificare, ce a avut loc zilele trecute la Câmpulung Muscel. Competiţia a avut parte de o participare foarte mare, peste 150 de sportivi la opt categorii de greutate, participarea la această etapă a Campionatului Naţional Individual de juniori I fiind obligatorie pentru calificarea la turneul final, unde se va da lupta pentru medalii.

CSM şi LPS Suceava au participat cu nu mai puţin de 17 sportivi, dintre care şapte au reuşit la final să urce pe podium, acolo unde au ajuns şi doi luptători de la CSŞ Rădăuţi. Component al lotului naţional olimpic de juniori I, Teodor Horătău, antrenat la LPS Suceava de Andrei Bolohan, a reuşit să se claseze pe primul loc al categoriei 60 de kilograme. Horătău s-a impus în semifinale cu 5 - 0 în faţa unui luptător de la Steaua, medaliat la mondialele de juniori din 2015, iar în finală a trecut de un coleg de lot olimpic, suceveanul fiind în vederile antrenorilor de lot naţional pentru participarea la europenele şi mondialele de juniori I din acest an. Daniel Blănari, antrenat la CSM Suceava de Daniel Ciubotaru, a reuşit să termine pe locul II la categoria 84 de kilograme, după ce în finala mare a pierdut în faţa unui stelist, pe fondul unor greşeli personale.

Un alt sportiv de la CSM, Viorel Strugariu, antrenat de Andrei Bolohan, a avut o misiune grea la 66 de kilograme, dar a reuşit să se claseze al treilea la o categorie cu nu mai puţin de 23 de concurenţi. Suceveanul a câştigat trei meciuri, iar în cel pentru intrarea în finală a pierdut cu 0 - 2 în disputa cu un participant la mondialele de cadeţi, dar mai apoi a câştigat lupta pentru locurile III - V în faţa unui braşovean.

Adrian Agache a terminat pe II la 74 de kilograme, categorie cu 24 de concurenţi

O misiune dificilă a avut şi Adrian Agache, pregătit la LPS Suceava de Valerică Gherasim, sportiv ce a terminat pe un meritos loc II la 74 de kilograme, categorie la care au fost nu mai puţin de 24 de concurenţi. În semifinale, Agache a învins vicecampionul naţional de seniori, iar în finala mare a pierdut în faţa campionului naţional de seniori, Vlad Mariea, de la CS Steaua Bucureşti. În aceeaşi etapă de calificare, Ioan Moisei, de la LPS Suceava, s-a clasat pe locul III la 50 de kilograme, colegul său Ion Marian a terminat pe acelaşi loc la 96 de kilograme, iar Marius Mănălăchioaei a terminat al treilea la categoria 120 de kilograme.

Dintre sportivii de la CSŞ Rădăuţi, cea mai bună comportare a avut-o Ionuţ Buhăianu, luptător ce s-a impus la categoria 96 de kilograme, iar Sebastian Nechita, tot de la CSŞ Rădăuţi, a câştigat locul III la 60 de kilograme.

„A fost un turneu foarte bun de verificare, în care am putut să vedem la ce nivel de pregătire ne aflăm şi unde mai avem de lucrat până la turneul final. Rezultatele sunt foarte bune şi ne dau speranţe că la turneul final vom obţine cel puţin trei medalii naţionale. Au fost categorii cu foarte mulţi sportivi, unde sportivii noştri au urcat pe podium, unii dintre ei reuşind să învingă sportivi mult mai titraţi, ce au participat la europene sau mondiale. Mulţumim pentru sprijinul acordat, Primăriei şi Consiliului Local Suceava, CSM şi LPS Suceava, dar şi lui Sevi Caba (Restaurant-Bar Melody Suceava) şi lui Paul Popovici, de la Euro Ecpres Full Suceava”, a declarat antrenorul Daniel Ciubotaru, de la CSM Suceava.

Luptătorii din judeţul Suceava vor lupta pentru o medalie naţională în perioada 7 - 10 aprilie, când vor evolua la turneul final al Campionatului Naţional Individual de lupte greco-romane, ce va avea loc la Târgu Mureş.

În lipsa unui acord scris din partea Monitorului de Suceava, puteţi prelua maxim 500 de caractere din acest articol dacă precizaţi sursa şi dacă inseraţi vizibil link-ul articolului Sucevenii au avut o evoluţie foarte bună la calificările pentru turneul final.
 Vizualizări articol: 1331 |
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Sucevenii au avut o evoluţie foarte bună la calificările pentru turneul final0.05