Curs valutar dolar americanUSD:Tendinta4,6664 lei
Printeaza articolulPrintează articolul |  Trimite prin e-mailTrimite e-mail |   7 imagini |   ø fişiere video

Rugby

România a făcut spectacol la Iași, învingând Germania la scor

Cea de-a patra etapă din ediția 2016 a Cupei Europene a Națiunilor la rugby a adus și cea mai categorică victorie a stejarilor din acest an. Încurajați de câteva mii de spectatori pe stadionul „Emil Alexandrescu” din Iași, românii au făcut spectacol în teren și au învins la scor naționala Germaniei, 61 - 7. Pentru această partidă, în lotul României au fost prezenți și trei jucători din județul Suceava. Viorel Lucaci, căpitan al echipei Steaua București, ce este originar din Berchișești a fost titular și a reușit să marcheze ultimul eseu al primei reprize. Pilierul Paul Rusu, din Câmpulung Moldovenesc, ce evoluează la Baia Mare, a intrat în teren în prima repriză, după 7 minute de joc, și a făcut o partidă excelentă pe pachetul de înaintare al stejarilor. În partea a doua a jocului a intrat și cel de-al treilea jucător din județ, suceveanul Ovidiu Melniciuc din Stroiești, ce evoluează la U Cluj, rugbist ce în finalul partidei a reușit să recupereze un balon la mijlocul terenului și după o cursă de câțiva zeci de metri i-a pasat decisiv lui Paula Kinikinilau, acesta fiind ultimul eseu al meciului.

România a deschis scorul încă din minutul 7 prin încercarea lui Apostol, al doilea eseu fiind reușit de Ovidiu Tonița, sportiv ce a marcat al 14-lea eseu la națională, în meciul de retragere de la reprezentativa României.

Viorel Lucaci a reușit un nou eseu pentru națională

Cel mai spectaculos eseu a venit înainte de pauză, când Eugen Căpățână a start apărarea nemților și după o cursă de 35 de metri și trei placaje evitate i-a pasat decisiv lui Viorel Lucaci, iar scorul devenea 27 - 0 după transformarea lui Florin Vlaicu, jucător ce a mai reușit două lovituri de pedeapsă și a fructificat trei transformări, acesta fiind scorul la pauză. În repriza a doua, România a continuat dominarea, Stelian Burcea reușind al patrulea eseu al stejarilor, ce aducea și punctul bonus ofensiv pentru reprezentativa noastră. La câteva minute după, Paula Kinikinilau marchează a cincea încercare a naționalei, după o pasă decisivă de la Stephen Shennan, jucător ce avea să culce și el balonul în terenul de țintă al nemților, în minutul 61. Florin Vlaicu a fructificat transformarea și a ajuns la 700 de puncte marcate pentru stejari. Germanii au avut o răbufnire de orgoliu și au marcat eseul de onoare, dar până la final, Paula Kinikinilau a mai reușit două încercări, ultima după o pasă decisivă de la suceveanul Ovidiu Melniciuc, scor final 61 - 7.

„Cred că am demonstrat că nu suntem o echipă unidimensională, nu câștigăm doar prin înaintare, cred că rugby-ul arătat astăzi a fost de calitate, eseurile au fost deosebite. Am progresat, acesta era scopul acestei competiții. Jucători diferiți, am schimbat echipa la fiecare joc, am jucat în continuare rugby de calitate. Cred că am progresat mult, dar mai avem mult de muncă. Încă mai facem greșeli pe care nu ar trebui să le facem, măcar încercăm să jucăm diferit, cred că este modul prin care putem progresa, este imposibil să jucăm doar pe înaintare, toată lumea înțelege asta și este ușor de apărat. Acum am arătat că putem juca mai expansiv și devine mai dificilă apărarea”, a declarat la final antrenorul României, Lynn Howells.

„Autobuzul” din Carpați, Ovidiu Tonița, a îmbrăcat pentru ultima dată tricoul naționalei

Meciul cu Germania a fost și ultimul oficial în care a evoluat unul din cei mai buni rugbiști ai României, bârlădeanul Ovidiu Tonița, un jucător cu o carieră impresionantă, ce a adunat cinci participări la Cupa Mondială, unde a jucat 14 partide, dar și 13 eseuri și patru titluri de campion în Cupa Europeană a Națiunilor. La finalul meciului, Tonița a fost luat și aruncat în sus de colegii de echipă, iar mai apoi a primit o cupă, o plachetă și mai multe amintiri din partea federației, înmânate de președintele FRR, suceveanul Haralambie Dumitraș.

„Sunt foarte onorat de a termina această carieră de internațional pe acest stadion moldovenesc. Mă bucur că suporterii au fost lângă noi și le mulțumim pentru că ne-au încurajat tot meciul. Au fost lângă noi, ne-au ajutat, ne-au suportat și-i aşteptăm în continuare la stadion pentru meciurile viitoare. Felicit băieții, au făcut meci mare, au dat dovadă de caracter și determinare extraordinară. Plec de lângă o echipă extraordinară, nişte colegi care pe viitor vor face suprize frumoase”, a declarat la cald, după meci, flancherul Ovidiu Tonița, supranumit și „autobuzul” din Carpați.

În lipsa unui acord scris din partea Monitorului de Suceava, puteţi prelua maxim 500 de caractere din acest articol dacă precizaţi sursa şi dacă inseraţi vizibil link-ul articolului România a făcut spectacol la Iași, învingând Germania la scor.
 Vizualizări articol: 2068 |