Curs valutar euroEUR:Tendinta4,9765 lei
Curs valutar dolar americanUSD:Tendinta4,6373 lei

Fotbal, Liga a II-a

Bucovina Pojorâta a pierdut la scor în deplasarea de la Buzău

Bucovina Pojorâta a înregistrat sâmbătă a 7-a înfrângere din acest sezon, după 0 – 4 pe terenul celor de la Gloria Buzău, într-o partidă din etapa a 14-a din Liga a II-a de fotbal. Pojorâta a primit câte două goluri în fiecare repriză, pe fondul unui joc modest, cu multe greșeli personale. După 25 de minute echilibrate, gazdele au deschis scorul în minutul 28 din penalty, după un fault făcut de Colța, la marginea careului. Patru minute mai târziu, Gloria își mărește avantajul, într-o fază în care Danciu a șutat perfect de la 16 metri, după o minge primită cadou. Până la pauză, Pojorâta a avut două șanse mari de a marca, la una dintre ele mingea lovind bara. La 7 minute de la reluare, Buzăul face 3 – 0 tot din 11 metri, Răuță fiind eliminat deoarece a faultat din postura de ultim apărător. După numai 5 minute, Burlacu face dubla, după un șut de 16 metri la care mingea a trecut printre mâinile portarului Pop.

„Îmi asum această înfrângere, dar sunt dezamăgit de atitudinea jucătorilor mei în acest meci. Era un joc în care ne puneam speranțe, după problemele de la clubul lor, dar se pare că socoteala de acasă nu a fost aceeași cu cea din această deplasare. Din minutul 25 am început să facem multe greșeli personale, iar acest lucru ne-a costat. Am avut și noi două șanse de a reveni de la 0 – 2, dar nu le-am concretizat”, a declarat antrenorul Dănuț Mândrilă.

Bucovina Pojorâta a început meciul de la Buzău cu un prim 11 format din: Pop - Juncănaru, Răuţă, Patca, Duţică - S. Rus, Stănescu, Colţa, Căinari (cpt.) - Buhăceanu, M. Coman, în teren intrând și Acostăchioaie, Răzlog și Pădurariu.

Clasament

1. Rapid Bucureşti                 13        9          2          2          19-7     29
2. FC Academica Clinceni     13        8          2          3          27-14   26
3. Dunărea Călăraşi                13        6          6          1          22-7     24
4. FC Farul Constanţa            13        7          3          3          24-12   24
5. Dacia Unirea Brăila            13        7          3          3          16-14   24
6. Rapid CFR Suceava          13        6          2          5          16-15   20
7. SC Bacău                           13        6          1          6          13-16   19
8. ACS Berceni                      12        4          3          5          14-16   15
9. Gloria Buzău                      13        4          2          7          13-25   14
10. CS Baloteşti                     13        3          3          7          12-18   12
11. Bucovina Pojorâta            13        2          4          7          16-23   10
12. Oţelul Galaţi                    13        2          3          8          6-14     9
13. Ceahlăul Piatra Neamţ     13        2          2          9          7-24     8
În lipsa unui acord scris din partea Monitorului de Suceava, puteţi prelua maxim 500 de caractere din acest articol dacă precizaţi sursa şi dacă inseraţi vizibil link-ul articolului Bucovina Pojorâta a pierdut la scor în deplasarea de la Buzău.
 Vizualizări articol: 1309 |