sâmbătă, 7 nov 2015 - Anul XX, nr. 260 (6072)

Rugby, under 17

CSȘ Gura Humorului s-a calificat la turneul final

Echipa de rugby sub 17 ani a Clubului Sportiv Școlar din Gura Humorului a terminat pe primul loc sezonul regulat în zona Moldovei a Campionatului Național de Rugby în 7. La fiecare dintre cele trei turnee, echipa pregătită de antrenorul Florin Nistor a bifat câte trei victorii și o înfrângere, humorenii împărțindu-și victoriile cu cei de la CTTV Galați. După turneul de acasă, CSȘ Gura Humorului a participat zilele trecute la cel de-al treilea și ultimul turneu din această primă fază a competiției, ce a avut loc la Focșani. Față de celelalte turnee, humorenii au început cu dreptul această rundă și s-au impus în fața principalilor contracandidați la primul loc, scor 17 – 0. În meciul doi, CSȘ Gura Humorului a reușit să treacă la scor de gazdele din Focșani, după 45 – 5. Partida cu numărul trei a fost și cea mai echilibrată a turneului, una cu două reprize total diferite. Elevii antrenorului Florin Nistor au făcut o primă parte bună și la pauză conduceau cu 10 – 0. Din păcate, în repriza a doua, echipa din Galați a avut mai mult inițiativa și s-a impus la final cu scorul de 15 – 10.

Humorenii au terminat grupa pe locul I

Humorenii au încheiat turneul cu un nou succes în fața gazdelor din Focșani, scor 35 – 10, această victorie asigurându-le primul loc în seria Moldova, cu 44 de puncte, față de 40 cât are a doua clasată, CTTV Galați.

„Echipa noastră a avut o comportare bună la acest ultim turneu, chiar dacă este primul an când evoluează la rugby în 7. Mai mult, s-a simțit o creștere în joc de la meci la meci, dar și de la un turneu la altul. Felicit jucătorii pentru faptul că s-au achitat aproape în totalitate de sarcinile tehnico-tactice primite în teren, ei având un comportament foarte bun și-n afara terenului. Din păcate va fi o perioadă mare de pauză până la turneul final, competiție ce este programată abia în luna iunie a anului viitor, la București. Vom încerca să umplem această pauză cu meciuri de pregătire în compania echipei Liceului cu Program Sportiv din Suceava, dar și cu întâlniri la mai multe turnee în zona Moldovei, inclusiv pe teren propriu”, a declarat antrenorul humorean, Florin Nistor.

La turneul de la Focșani a lipsit din echipa humoreană cel mai bun jucător, Marius Ferariu, rugbist ce se află în cantonament cu echipa națională sub 16 ani, cu care se pregătește pentru Campionatul European din 2016. La cele trei turnee disputate în această toamnă, CSȘ Gura Humorului a folosit un lot de 14 jucători alcătuit din sportivii Cosmin Miroș, Lucian Nuțu, Alexandru Frențescu, Mihăiță Miroș, Marius Ferariu, Iulian Kurudz, Rareș Prelucă, Nicolae Pețenghea, Andrei Olari, Daniel Ferariu, Bogdan Boroș, Răzvan Ciungu, Vasile Flocea și Emil Sprinceanu.

În lipsa unui acord scris din partea Monitorului de Suceava, puteţi prelua maxim 500 de caractere din acest articol dacă precizaţi sursa şi dacă inseraţi vizibil link-ul articolului CSȘ Gura Humorului s-a calificat la turneul final.
 Vizualizări articol: 1381 |