luni, 12 oct 2015 - Anul XX, nr. 237 (6049)

Universitarii au avut un meci mai greu decât se aşteptau la Alexandria

Echipa de handbal a Universităţii Suceava a reuşit a patra victorie din acest sezon, la capătul unui meci pe terenul celor de la Atletico Alexandria, mult mai dificil decât era preconizat, scor 31 – 29. Studenţii au început meciul de ieri mult prea relaxaţi, fapt ce i-a costat în economia primei reprize. Pe lângă faptul că au primit goluri uşoare, mai ales de la linia de 9 metri, sucevenii au ratat mult, preferând acţiuni individuale, în detrimentul celor colective. După 4 minute de joc, gazdele conduceau cu 3 – 1, iar la mijlocul primei reprize şi-au mărit avantajul la şase goluri, scor 9 – 3. Fără Cristian Bursuc şi Alexa, antrenorul Răzvan Bernicu a fost nevoit să improvizeze cu Petrea pe postul de coordonator, jucător ce a reuşit la final cele mai multe goluri.

În minutul 23, sala unde s-a jucat meciul a rămas fără energie electrică

În minutul 23, când scorul era 12 – 7 pentru gazde, sala a rămas fără energie electrică, deci şi fără lumină, iar jocul s-a oprit pentru ca organizatorii să rezolve problema. După 30 de minute de aşteptare, universitarii au acceptat să continue meciul, chiar dacă în sală intra puţină lumină de afară, deoarece era înnorat. Conform regulamentului, organizatorii trebuiau să rezolve problema în decurs de o oră, iar în caz contrar meciul trebuia să se amâne pe a doua zi, la aceeaşi oră. La pauză, Alexandria conducea cu 5 goluri, scor 16 – 11, dar repriza secundă avea să fie una mult mai bună pentru suceveni. Universitarii s-au concentrat mult mai bine şi şi-au făcut jocul normal şi au reuşit să egaleze, ba chiar să se ducă la şase goluri în minutul 53, când au irosit patru şanse de a încheia meciul. Până la final, Universitatea a reuşit să-şi menţină un avantaj de patru goluri, gazdele stabilind în ultimul minut scorul final, 31 – 29 pentru Suceava.

„Am făcut o primă repriză slabă, deoarece am intrat relaxaţi, echipa nefiind conectată la miza jocului. În apărare am luat goluri uşoare şi am ratat mult în atac, unde ne-am grăbit să marcăm din situaţii individuale, în loc să jucăm colectiv. Ne-au lipsit şi câţiva jucători precum Cristi Bursuc, Olariu sau Alexa şi am fost nevoiţi să improvizăm. Din fericire am jucat cu totul altfel în partea a doua şi sper ca acest meci să fie un duş rece, unul ce ne putea costa mai mult. A fost mai greu decât ne aşteptam şi trebuie să înţelegem că nimeni nu se va da la o parte în faţa noastră şi să abordăm foarte serios fiecare meci”, a explicat antrenorul Răzvan Bernicu.

În meciul de la Alexandria, Petrea a fost golgheterul echipei sucevene, cu 15 reuşite, Burlacu (8), Rareş Bursuc (4), Preda (2), iar Costea şi Vele, câte un gol fiecare. Cealaltă reprezentantă a judeţului în Divizia A, CS De la Alpinism la Turism Vicov Bucovina, a pierdut la scor în deplasarea de la Bacău, 18 – 56, şi se află pe locul 12 în clasament.

Etapa a 6-a

Poli Unistil Iaşi – HC Dobrogea Sud Constanţa                    25 – 39 (13 – 20)
Ştiinţa Municipal Bacău – CS Vicov Bucovina                      56 – 18 (29 – 5)
CSU Târgovişte – GSIP Moreni                                             49 – 24 (19 – 10)
Atletico Alexandria – CS Universitar din Suceava                29 – 31 (16 – 11)
ACS HD Teleorman Alexandria – HC Farul Constanţa         41 – 34 (16 – 16)
CS HC Buzău 2012 – CSM Bucureşti II                               33 – 27 (33 – 27)
CSM Cimentul Bicaz – LPS Piatra Neamţ                             27 – 28 (15 – 12)