luni, 8 iun 2015 - Anul XX, nr. 129 (5941)

Printeaza articolulPrintează articolul |  Trimite prin e-mailTrimite e-mail |   3 imagini |   ø fişiere video

Fotbal

Timp de trei zile, de vineri și până duminică, stadionul Areni, stadionul Metalul și Baza sportivă Ramiro din Burdujeni au găzduit cea de-a doua ediție a Cupei Municipiului Suceava la fotbal pentru juniori, competiție ce a fost organizată de Asociaţia Judeţeană de Fotbal şi ACS Juniorul Suceava, în colaborare cu Federaţia Română de Fotbal şi Primăria municipiului Suceava. Față de prima ediție, Cupa Municipiului Suceava din acest an a avut parte de o participare mult mai numeroasă, nu mai puțin de 45 de echipe intrând în competiție. Au fost prezente mai multe echipe din județul Suceava precum Juniorul Suceava, Luceafărul Bucovina Suceava, LPS Suceava, CSM Dorna Vatra Dornei, Maxi Sport Vatra Dornei, CN Nicu Gane Fălticeni sau Juniorul Câmpulung Moldovenesc, dar și invitați din Brașov, Bacău, Vaslui, Iași, Galați, Botoșani și Piatra Neamț. Mai mult, la ediția aceasta au răspuns invitației organizatorului și trei cluburi din Moldova de peste Prut, CSS Călăraşi, CSS Telemeşti şi CSS Străşeni. Competiția a fost structurată pe cinci grupe de vârstă, mai exact 8, 9, 10, 11 și 12 ani, copii născuți în anii 2003 – 2007, dar și mai mici.

Suceava și Vaslui și-au împărțit primul loc în cele cinci grupe

Duminică, pe stadionul Areni au fost programate ultimele meciuri din fazele superioare ale competiției, inclusiv finalele și premierea. Organizatorii au oferit diplome, medalii, cupe și mingi echipelor clasate pe podium la toate categoriile, acordând și premii individuale precum cel mai bun portar, cel mai tehnic jucător sau golgeterul competiției. La grupa 2003, LPS Vaslui a ocupat primul loc după o finală câștigată cu 4 – 3 la loviturile de departajare în fața celor de la Juniorul Suceava, în timp ce pe locul III s-a clasat echipa clubului Junior Galați. Cel mai bun portar a fost desemnat Alex Verdeș de la Vaslui, cel mai tehnic jucător a fost Sebi Nechita de la Juniorul Suceava, iar golgeterul grupei a fost Cătălin Balan, de la Vaslui.

Grupa 2004 a revenit tot vasluienilor, dar de la clubul Constar, câștigători în finala cu Juniorul Suceava la loviturile de departajare, scor 10 – 9, în timp ce Luceafărul Bucovina Suceava a închis podiumul. Vasluienii au avut cel mai bun portar, Alex Hrincu, și cel mai tehnic jucător, Denis Bujor, iar golgeterul seriei a fost Ionuț Nistor, de la Juniorul Suceava.

Constar Vaslui a reușit să câștige și competiția la copii născuți în anul 2005, în finală impunându-se clar, cu scorul de 4 – 1 în fața celor de la AS Juniorul Câmpulung Moldovenesc, Unirea Ruginoasa fiind a treia clasată. Georgel Hopulele, de la Juniorul Suceava, a fost golgeterul competiției, cu 11 reușite, în timp ce David Ghimfus și Rareș Hăulică au câștigat titlul de cel mai tehnic jucător, respectiv cel mai bun portar.

Juniorii lui Andrei Ițco s-au impus la grupele 2006 și 2007

Clubul sucevean Luceafărul Bucovina a reușit să câștige competiția atât la anul 2006, cât și la 2007. La 2006, tinerii jucători suceveni pregătiți de antrenorul Andrei Ițco s-au impus în finala cu Tâmpa Brașov cu scorul de 1 – 0, medalia de bronz revenind celor de la Sporting Bacău. Golgeterul seriei a fost Antonio Morolicaru, de la LPS Botoșani, George Florea, de la Sporting Bacău, a fost cel mai bun portar, iar Căius Bordea, de la Tâmpa Brașov, a fost desemnat cel mai tehnic fotbalist.

Grupa 2007 de la Luceafărul Bucovina, pregătită tot de Andrei Ițco, a câștigat la scor finala cu Ceahlăul Piatra Neamț, 5 – 0, Juniorul Suceava fiind cea de-a treia clasată. Luceafărul Bucovina Suceava a avut și două premii individuale, golgeterul seriei, Luca Gavrilovici, și cel mai tehnic jucător, Matei Manolache, în timp ce titlul de cel mai bun portar i-a revenit lui David Isac, de la juniorul Suceava.

„Este o bucurie imensă că am reușit să terminăm cu bine cea de-a doua ediție a Cupei Municipiului Suceava la fotbal. Mulțumim Primăriei și Consiliului Suceava pentru sprijinul acordat, părinților și copiilor ce au făcut un efort și au ajuns la Suceava pentru trei zile. Sper ca această competiție să devină o tradiție și să aibă continuitate, iar de la an la an să fie din ce în ce mai puternică. Față de ediția trecută am avut cu 20 de echipe participante mai mult și sperăm ca-n fiecare an să creștem numărul tot cu 20. Sunt sigur că la Cupa Moș Crăciun vom avea echipe din străinătate, deoarece deja am vorbit cu un club din Belgia, și sperăm să aducem și echipe din Germania și Polonia, iar această ediție să fie un preambul la cea de-a treia ediție a Cupei Municipiului Suceava”, a declarat organizatorul competiției, președintele AJF Suceava, Ciprian Anton.

La festivitatea de premiere s-a acordat și titlul de cel mai tânăr jucător, diploma revenindu-i lui Ianis Anton, de la LPS Suceava, jucător născut în anul 2009 ce este fiul președintelui AJF Suceava, Ciprian Anton.

În lipsa unui acord scris din partea Monitorului de Suceava, puteţi prelua maxim 500 de caractere din acest articol dacă precizaţi sursa şi dacă inseraţi vizibil link-ul articolului Luceafărul Bucovina Suceava a câștigat două locuri I la Cupa Municipiului Suceava.
 Vizualizări articol: 1600 |
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Luceafărul Bucovina Suceava a câștigat două locuri I la Cupa Municipiului Suceava5.051