Curs valutar euroEUR:Tendinta4,9715 lei
Curs valutar dolar americanUSD:Tendinta4,5614 lei

Fotbal

Victorie eroică şi promovare istorică pentru Bucovina Pojorâta

Meciul decisiv dintre Bucovina Pojorâta şi Ştiinţa Miroslava pentru promovarea în Liga a II-a s-a disputat vineri, într-o atmosferă de sărbătoare, în faţa a 1.000 de spectatori care şi-au încurajat favoriţii pe toată durata disputei, utilizând tot arsenalul din dotare: tobe, trompete, confeti etc.

Impulsionaţi de cadrul creat, fotbaliştii pregătiţi de Dănuţ Mândrilă au început în forţă meciul. În minutul 4, Buhăceanu a reluat puţin peste poartă din 6 metri, pentru ca peste doar câteva zeci de secunde acelaşi Buhăceanu să deschidă scorul cu o reluare cu capul imparabilă, în urma unui corner executat de Colţa. După gol, gazdele au făcut un pas înapoi, ceea ce le-a permis ieşenilor să prindă mai mult curaj. Astfel, Tofan a avut o bună oportunitate de a restabili egalitatea în minutul 12 cu un şut din lovitură liberă, reţinut în doi timpi de portarul Bucovinei, Puianu. Golul de 1-1 a venit până la urmă în minutul 20, când Tudorache a marcat cu un şut din 8 metri după un un-doi cu Talpan.

La acest scor, oaspeţii au abandonat orice intenţie de a juca fotbal, au început să fragmenteze jocul excesiv, să simuleze şi să tragă de timp, toate aceste tertipuri fiind tolerate fără să clipească de centralul Florin Andrei, din Târgu Mureş. Timpul se scurgea, trecuse deja o oră de joc şi sucevenii nu reuşeau să se apropie periculos de buturile lui Bârlădeanu. Ba mai mult, în minutul 59, mijlocaşul oaspeţilor Gheorghiu a adus pentru un moment liniştea pe cocheta arenă din Pojorâta, atunci când a lovit bara transversală cu o lovitură de cap trimisă din colţul careului de 6 metri.

În lipsă de soluţii ofensive, Cristescu şi-a încercat norocul cu un şut sănătos de la 30 de metri, care a trecut milimetric pe lângă poarta adversă. La poarta cealaltă, Ghiarasim a produs emoţii cu un şut puternic de la 7 metri, în urma unei lovituri indirecte acordate de arbitru. În minutul 83, când speranţele asistenţei într-o promovare istorică începuseră să scadă, micuţul Colţa a prins şutul vieţii de la 30 de metri la vinclu, şut care l-a lăsat mască pe Bârlădeanu.

Bucuria în tribune era acum de nedescris, când timpul începuse să curgă în favoarea echipei favorite, numai că arbitrul Florin Andrei şi-a dat din nou în petic în minutul 87, când l-a eliminat pe Colţa, după ce i-a acordat gratuit al doilea cartonaş galben. Chiar dacă au rămas cu un om mai puţin pe teren, fotbaliştii echipei din Pojorâta au luptat eroic pentru balon până la finalul celor 5 minute suplimentare dictate de arbitru.

Sfârşitul partidei a însemnat o bucurie fără margini pentru fotbaliştii pregătiţi de Dănuţ Mândrilă, care s-au prăbuşit pe gazon epuizaţi de efort şi au început să plângă de fericire, dar şi pentru inimosul public din Pojorâta, care a suferit şi s-a bucurat nu numai astăzi, ci şi pe durata întregului sezon pentru succesul echipei lor de suflet. Una peste alta, am asistat la o performanţă istorică reuşită de o echipă mică, dintr-o comună cu 2.900 de locuitori, care, iată, reuşeşte în trei ani să ajungă din Liga a IV-a până-n eşalonul al doilea al fotbalului românesc. N-a fost uşor, însă eforturile jucătorilor, antrenorilor, conducătorilor, sponsorilor şi nu în ultimul rând ale Consiliului Local Pojorâta şi ale primarului Bogdan Codreanu au fost cu vârf şi îndesat răsplătite.

Petrecerea a continuat aseară, însă de astăzi toată lumea de la Bucovina Pojorâta va începe pregătirile pentru Liga a II-a pentru că adversari ca Rapid Bucureşti, Oţelul Galaţi sau Ceahlăul Piatra Neamţ trebuie aşteptaţi aşa cum se cuvine.

Bucovina Pojorâta: Puianu, Cristescu, Prundean, Patca, Duţică (74 – Tivodar) – Vârlan (74 Răzlog), Stănescu (87 Bolbos), Rus, Colţa – Pădurariu (91 Iuga), Buhăceanu. Antrenor Dănuţ Mândrilă

Ştiinţa Miroslava: Bârlădeanu, Săriţanu, Tăcuţanu, A. Ilie, Maxim – Azaharioaei (68 Şchiopu), Gheorghiu (83 Lipovanu), D. Botezatu, Talpan (32 Ghiarasim) - Tudorache, Tofan (58 Petrea). Antrenor Cristian Ungureau.

Partida a fost condusă la centru de Florin Andrei, din Târgu Mureş, ajutat la cele două linii de Mihai Florin Cosma, din Piatra Neamţ, şi Alexandru Andrei Roman, din Târgu Neamţ.

În lipsa unui acord scris din partea Monitorului de Suceava, puteţi prelua maxim 500 de caractere din acest articol dacă precizaţi sursa şi dacă inseraţi vizibil link-ul articolului Victorie eroică şi promovare istorică pentru Bucovina Pojorâta.
 Vizualizări articol: 4137 |