luni, 25 mai 2015 - Anul XX, nr. 118 (5930)

Universitatea a pierdut în ultimul minut la Vaslui şi este ca şi retrogradată

Speranţele handbaliştilor suceveni de a rămâne în Liga Naţională au ajuns aproape de zero după ce în penultimul meci din play-out Universitatea a pierdut la un gol pe terenul celor de la HC Vaslui, scor 31 – 32. Tot în aceeaşi etapă de sâmbătă, Steaua a câştigat pe teren propriu la o diferenţă neaşteptat de mare în duelul direct cu Pandurii Târgu Jiu, scor 38 – 24, şi astfel a scăpat de grijile ultimului loc din clasament, ce duce direct în eşalonul secund. Astfel, şansele de salvare ale sucevenilor sunt foarte mici, singura variantă fiind o victorie cu Timişoara, iar Pandurii Târgu Jiu să obţină maxim un punct în ultimele două etape, cu Vaslui şi Timişoara, echipe ce au scăpat de grijile locurilor de duc în Divizia A sau la barajul de menţinere.

Studenţii au abordat meciul de la Vaslui cu un lot subţire, măcinat de accidentări

La fel ca-n ultimele partide, sucevenii au deplasat la Vaslui un lot subţire, din care au lipsit mulţi jucători importanţi, în teren intrând mulţi dintre handbaliştii ce au jucat mai puţin la prima echipă. Gazdele au început în forţă această partidă, iar la scorul de 3 – 0 sucevenii au cerut time-out. Vasluienii au continuat să conducă pe tabelă şi la mijlocul reprizei aveau un avantaj de cinci goluri, 10 – 5, iar în minutul 25 s-au dus la şapte goluri. Cu două minute înainte de pauză, studenţii au recuperat din handicap şi au ajuns la două goluri în spatele adversarilor, care au intrat la vestiare la scorul de 17 – 12.

În partea a doua, Universitatea a evoluat ceva mai bine, pe fondul unui joc destul de spectaculos, în care gazdele au luptat cu îndârjire pentru o victorie de palmares. Până la mijlocul reprizei, vasluienii şi-au păstrat un avantaj de 3-4 goluri, cu reveniri ale universitarilor, ce din păcate nu s-au putut apropia la mai puţin de două goluri. În ultimele 10 minute, sucevenii au reuşit să recupereze handicapul de 5 goluri şi să egaleze, în minutul 58, la 31. Din păcate, pe final, elevii lui Petru Ghervan şi Răzvan Bernicu au ratat trei atacuri, două din situaţii bune, fostul portar al Sucevei, Bogdan Pralea, închizând foarte bine poarta oaspeţilor, care au înscris golul victoriei în ultimul minut, scor final 32 – 31 pentru HC Vaslui.

„A fost un joc de luptă şi în acelaşi timp plăcut ochiului, în care ambele echipe şi-au apărat şansele. Din păcate am fost nevoiţi să jucăm cu un lot restrâns şi am intrat pe acest teren alunecos tocmai când am avut meciurile decisive. Am revenit pe final, dar n-am reuşit să înscriem în ultimele trei faze, şi asta ne-a costat. Ne-au rămas şanse foarte mici să ne salvăm, dar nu ne rămâne decât să luptăm până la capăt, singura salvare fiind o victorie cu Timişoara, în timp ce Târgu Jiu să obţină maxim un punct din meciurile cu Vaslui şi Timişoara, lucruri greu de crezut în condiţiile în care se află echipa noastră acum”, a explicat antrenorul Petru Ghervan.

Miercuri, de la ora 17.00, universitarii vor încheia sezonul cu un meci în care nu au decât varianta victoriei cu Poli Timişoara, la sala LPS.

Clasamentul turneului play-out

1. Poli Timişoara                                            14        9          1          4          403 – 365        28
2. HC Vaslui                                                  14        9          1          4          386 – 374        28
3. Steaua Alexandrion Bucureşti                   15        6          1          8          391 – 396        18
4. Energia Lignitul Pandurii Târgu Jiu          14        5          1          8          344 – 365       16
5. CSU Suceava                                            15        4          2          9          398 – 422        14
În lipsa unui acord scris din partea Monitorului de Suceava, puteţi prelua maxim 500 de caractere din acest articol dacă precizaţi sursa şi dacă inseraţi vizibil link-ul articolului Universitatea a pierdut în ultimul minut la Vaslui şi este ca şi retrogradată.
 Vizualizări articol: 1102 |
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Universitatea a pierdut în ultimul minut la Vaslui şi este ca şi retrogradată0.05