Curs valutar euroEUR:Tendinta4,9765 lei
Curs valutar dolar americanUSD:Tendinta4,6373 lei

Liga a II-a

Un nou eşec pentru Rapid

Rapid a pierdut clar meciul de pe teren propriu cu Academica Piteşti, contând pentru etapa a VIII-a a play-off-ului Ligii secunde. Formaţia piteşteană s-a impus cu 4-1 în faţa unei formaţii sucevene cu mari probleme de efectiv, din acest motiv „alb-vişiniii” fiind nevoiţi să termine partida cu doi jucători de 17 şi respectiv 15 ani în teren. Meciul a început sub semnul echilibrului, însă soarta disputei avea să se tranşeze practic la jumătatea primei reprize, în decurs de câteva zeci de secunde. Era minutul 22 când piteşteanul Stancu a deschis scorul cu un şut cu exteriorul, pe centrul porţii, din mijlocul suprafeţei de pedeapsă. Imediat, acelaşi Stancu a luat o acţiune pe partea dreaptă, iar centrarea sa a fost deviată nefericit în plasă de fundaşul central al Rapidului, Plecanciuc. Sucevenii au avut o bună oportunitate de a reduce din handicap până la pauză, numai că Sfrijan nu l-a putut învinge pe C. Lungu de la punctul cu var. Golul de 1-2 avea să vină totuşi în minutul 67, când Golofca a înscris cu un şut înşelător de la 16 metri, uşor deviat. Finalul a aparţinut însă echipei vizitatoare. Mai întâi a punctat Puşcaş, cu capul, bine servit din lovitură liberă de Vezan, pentru ca Pătulea să stabilească scorul final în minutul 83, cu un şut din alergare, la colţul lung.

Rapid Suceava: C. Pascal - D. Bălan (84 C. Bosânceanu), Ferariu, Plecanciuc, Sumanariu - Sfrijan, G. Apostol, M. Onciu - Gheorghiciuc, Buziuc (74 Vornicu), Golofca (86 R. Bosânceanu). Antrenor: Bogdan Tudoreanu.
Academica Piteşti: C. Lungu - St. Stancu, Viţelaru, B. Marciuc, M. Chiţu – Kone (59 Vezan), Cr. Puşcaş, C. Ispir, Deletic (85 A. Radu) - Pătulea, Val. Munteanu (78 Venţer). Antrenor: Ciprian Urican.

Următorul meci de campionat al sucevenilor va avea loc tot pe Areni, miercuri, cu începere de la ora 18.00, în compania formaţiei CF Brăila.

Sucevenii spun că succesul oaspeţilor a fost meritat

La finalul partidei, antrenorul Bogdan Tudoreanu a recunoscut sportiv superioritatea oaspeţilor. „Academica a fost echipa mai bună şi a obţinut o victorie meritată. Noi n-am jucat aşa de rău, însă foarte greu reuşim să băgăm mingea în poartă. Am avut un an 2015 foarte dificil din cauza accidentărilor, astfel că la partida cu Academica am avut drept rezerve trei copii de 15 ani. Abia aşteptăm să se termine campionatul, pentru că, oricum, pe acest final de sezon meciurile nu mai au nici o miză. Sper să ne organizăm aşa cum trebuie pe perioada vacanţei de vară, pentru că sezonul viitor se anunţă mult mai dificil”, a declarat tehnicianul Rapidului.

Din partea formaţiei piteştene, la conferinţa de presă organizată după meci a fost prezent antrenorul secund Marcel Abăluţă. „Am venit pregătiţi să câştigăm acest meci şi vom aborda cu aceeaşi seriozitate şi ultimele două jocuri ale sezonului. Chiar dacă am ratat promovarea în prima ligă, noi dorim să respectăm până la capăt această competiţie. La finalul campionatului vom face o analiză pertinentă a celor întâmplate în ediţia de campionat 2014-2015 şi probabil că la anul ne vom bate din nou pentru accederea în primul eşalon”, a precizat Marcel Abăluţă.

Rezultate înregistrate în etapa a VIII-a din play-off:

Gloria Buzău – FC Voluntari 1-2
Rapid CFR Suceava – Academica Piteşti 1-4
SC Bacău – CF Brăila 3-2

Clasament

1       FC Voluntari        30     23     4       3       77-26          73
2       Academica Piteşti          30     19     6       5       62-20          63
3       Gloria Buzău       30     14     4       12     51-49          46
4       SC Bacău   30     13     6       11      51-40          45
5       Rapid CFR Suceava      30     11      8       11      48-49          41
6       CF Brăila   30     8       11      11      38-43          35
În lipsa unui acord scris din partea Monitorului de Suceava, puteţi prelua maxim 500 de caractere din acest articol dacă precizaţi sursa şi dacă inseraţi vizibil link-ul articolului Un nou eşec pentru Rapid.
 Vizualizări articol: 1159 |