Curs valutar euroEUR:Tendinta4,973 lei
Curs valutar dolar americanUSD:Tendinta4,6085 lei

Liga a II-a

Sucevenii n-au rezistat decât o repriză iureşului giuleştean

După 0-5 cu CSMS Iaşi, în precedenta deplasare, Rapid Suceava a cedat la fel de clar, cu 1-5, şi în confruntarea cu Rapid Bucureşti, o altă pretendentă la promovarea în eşalonul secund. Partida găzduită de stadionul Astra din Plooieşti, contând pentru etapa a XXV-a a Ligii a II-a, a început cum nu se poate mai prost pentru suceveni, „veteranul” Pancu înscriind din penalty, încă din minutul 3, centralul Marian Barbu din Făgăraş penalizând astfel un fault comis de Velescu asupra fostului internaţional D. Niculae. Acelaşi D. Niculae a fost foarte aproape să-şi treacă numele pe lista marcatorilor în minutul 8, însă lobul său de la 14 metri a nimerit transversala. Sucevenii au prima acţiune periculoasă în minutul 27, când Bălan l-a găsit excelent pe I. Plămadă în mijlocul suprafeţei de pedeapsă adverse, numai că atacantul bucovinean a şutat imprecis. La poarta cealaltă, Pascal a intervenit de două ori salvator în faţa lui D. Niculae, pentru ca, pe contraatac, Arotăriţei să restabilească egalitatea în minutul 38, cu un şut în cros, din colţul careului de 16 metri.

Scăpat de ghinionul care l-a urmărit în prima repriză, D. Niculae a spart gheaţa, la 6 minute de la reluare, înscriind cu capul, din plonjon, profitând de greşelile în lanţ comise de apărarea suceveană. Acelaşi D. Niculae a realizat „dubla” după o oră de joc, când i-a furat o minge lui Pascal la marginea careului mare şi a înscris în poarta goală. În faţa unei defensive sucevene parcă paralizate, gazdele au continuat să joace avântat şi au mai înscris două goluri în minutele de prelungire, prin Pancu şi Martin, după faze aproape identice: centrări de pe partea dreaptă şi reluari imparabile cu capul, din 6 metri.

Rapid Bucureşti: Drăghia - D. Lung, Al. Iacob, E. Dică, Pancu , N. Vasile, T. Bălan, D. Niculae, Cl. Herea, I. Voicu, Martin. Au mai intrat Istrate, Negru şi Ciolacu. Antrenor: Viorel Moldovan.

Rapid Suceava: Pascal - D. Bălan, Ferariu (63 Vitu), Velescu, Bîgu – Golofca (56 Gafiţa), Sumanariu, Stănescu, Arotăriţei (78 Vornicu) - I. Plămadă, Ionesi. Antrenor: Bogdan Tudoreanu.

Întrucât etapa viitoare vor fi nevoiţi să stea, acesta a fost ultimul joc din sezonul regulat pentru gruparea suceveană.

7       Gloria Buzău       21     5       10     6       25-23          25
8       Unirea Tărlungeni         21     6       6       9       15-20          24

6. Farul Constanţa        10     2       3       5       6-14  9
În lipsa unui acord scris din partea Monitorului de Suceava, puteţi prelua maxim 500 de caractere din acest articol dacă precizaţi sursa şi dacă inseraţi vizibil link-ul articolului Sucevenii n-au rezistat decât o repriză iureşului giuleştean.
 Vizualizări articol: 1714 |