luni, 20 ian 2014 - Anul XIX, nr. 13 (5522)

Universitatea Suceava a ocupat locul trei la Cupa Unirii de la Călărași

Cu o săptămână înaintea reluării Ligii Naționale de Handbal, echipa Universității Suceava a participat la un puternic turneu de pregătire la Călărași, aici unde cu o victorie în cele trei meciuri disputate a ocupat la final locul trei. Joi, în primul meci, elevii antrenorului Răzvan Bernicu au avut o evoluție foarte bună și s-au impus cu scorul de 30 – 28 în fața ocupantei locului patru din Liga Națională, Dinamo București, echipă la care nu a evoluat fostul căpitan al studenților, Adrian Chiruț. Vineri după masă, sucevenii au întâlnit echipa locală CSM Călărași, o formație din care fac parte și trei suceveni, ce în vară și-a întărit foarte mult lotul și a demonstrat că poate face față fără probleme în Liga Națională, în prima jumătate a clasamentului. Universitatea a început bine meciul, dar până la pauză a cedat teren în fața unei echipe gazdă ce a avut un portar excepțional, suceveanul Iulian Andrei. Până la final, studenții nu au reușit să se apropie la mai puțin de trei goluri, CSM Călărași impunându-se cu scorul de 27 – 22. Cu mulți jucători ce acuzau o anumită stare de oboseală, dar și probleme medicale, Universitatea a pierdut fără drept de apel ultimul meci disputat sâmbătă dimineață în compania vicecampioanei Știința Bacău, scor 26 – 40. Bacăul a început mai bine, dar studenții au echilibrat balanța la mijlocul reprizei. Din minutul 23, când Știința conducea cu 14 – 12, jocul a curs aproape într-o singură direcție, la pauză, băcăuanii având deja șapte goluri avans, scor 20 – 13. Antrenorul Răzvan Bernicu a trimis în teren mai mult jucătorii noi, pe care a vrut să-i vadă, dar și pe cei ce nu au evoluat mai puțin în campionat și care nu au o experiență prea mare în Liga Națională. Bacăul s-a distanța în partea a doua chiar și la 16 goluri, în final impunându-se cu 40 – 26.

Suceava se pregăteşte pentru meciurile din campionat

„Înaintea meciului cu Bacău mulți dintre jucători s-au resimțit după două partide foarte grele și de aceea am decis să nu-i forțez, mai ales că acuzau probleme medicale. Astfel, am reușit să-i văd și pe cei veniți de curând, dar să le dau posibilitatea de a evolua mai mult celor ce n-o fac în campionat. În plus, între noi și Bacău există o diferență mare, mai ales la nivelul componenței loturilor. Consider că a fost un turneu foarte util pentru noi în care jucătorii noștri foarte tineri au avut posibilitatea să întâlnească adversari foarte experimentați, deși a fost greu, mai ales pentru cei tineri să reziste la trei meciuri în trei zile. Urmează trei meciuri grele în campionat în decurs de opt zile și sper să fim apți pentru acest examen”, a declarat antrenorul Răzvan Bernicu.

Cupa Unirii a fost câștigată de echipa gazdă, CSM Unirea, formație ce a reușit în prima zi să se impună în fața Bacăului cu scorul de 29 – 28, într-un meci în care cei trei suceveni, Iulian Andrei, Răzvan Gavriloaia și Adi Mitrea au avut o evoluție excelentă, dar și în fața dinamoviștilor, cu scorul de 28 – 25, după ce la pauză era condusă cu 16 – 13. Locul doi a revenit echipei Știința Bacău, ce s-a impus în meciurile cu Dinamo și Suceava, în timp ce ultima poziție a revenit echipei suceveanului Adrian Chiruț, formație ce nu a reușit să câștige nici o confruntare la acest turneu.

Universitatea mai are o săptămână de pregătire până la reluarea campionatului, sâmbătă urmând să aibă un meci extrem de dificil pe teren propriu în compania unei echipe ce luptă pentru titlul de campioană, Potaissa Turda.

În lipsa unui acord scris din partea Monitorului de Suceava, puteţi prelua maxim 500 de caractere din acest articol dacă precizaţi sursa şi dacă inseraţi vizibil link-ul articolului Universitatea Suceava a ocupat locul trei la Cupa Unirii de la Călărași.
 Vizualizări articol: 1620 |