După ani de zile în care fostul Restaurant Național, situat în centrul municipiului Suceava, a stat încuiat fără ca lucrările de reabilitare să fie terminate, schimbarea proprietarului a însemnat un mare pas pentru intrarea în normalitate. Mai exact, au demarat lucrări de finalizare a construcției pentru ca aici să poată avea loc diferite evenimente.
Georgiana și Răzvan Florea, proprietarii imobilului din centrul Sucevei, au menționat că speră ca lucrările să fie finalizate în vara anului 2021, iar în felul acesta zona să capete un nou aspect, unul cât mai apropiat de perioada de glorie a fostului Restaurant Național.
În incinta clădirii, la parter, se va construi un modern restaurant tip bar, iar pe platforma exterioară care are 300 mp va fi o terasă cu arbuști ornamentali, dar și un spațiu de joacă pentru copii.
La etaj și mansardă se vor amenaja săli de conferință, dar și 6 birouri de lux, fiecare dintre ele cu o suprafață de 80 mp. Aceste spații vor însuma 1.800 mp din totalul celor 2.600 mp cât are clădirea.
Construcția din centrul municipiului Suceava are o istorie de circa două secole. A fost conac al boierilor armeni din familia Prunkul și este atestat ca fiind construit la începutul secolului XIX, prin contribuția învățătorilor suceveni, el funcționând o perioadă cu titlul de „Casa Institutorului”. În urma unor datorii ale administratorilor, imobilul a trecut în posesia familiei armene, care, ulterior, în anii ’40, l-a vândut.
În 1948, odată cu naționalizarea, clădirea fost preluată de stat și dată în folosință unor cooperații, printre altele, aici funcționând și „Casa Pionierului”, până în 1966.
În același an, imobilul a fost transformat în Restaurantul Național, loc „călcat” de o mulțime de suceveni până prin anii ’90, când a fost scos la vânzare și a devenit proprietate privată.