Un tânăr în vârstă de 23 de ani, din Cornu Luncii, a fost ridicat de polițiști de la domiciliu, la finele săptămânii trecute, în baza unui mandat de executare a unei pedepse de 1 an și 9 luni de închisoare cu executare, sentință rezultată din trei infracțiuni de conducere fără permis. Emanuel Atohi, tânărul în vârstă de 23 de ani, era dat în urmărire de către Poliția Română de la mijlocul lunii septembrie a acestui an. Inițial, tânărul nu a fost de găsit, fiind plecat de la domiciliu, astfel că a fost dat în urmărire, poza sa fiind făcută publică pe site-ul Inspectoratului General al Poliției Române.
Polițiștii de la Biroul de Investigații Criminale Fălticeni au avut informația că acesta a revenit acasă, astfel că sâmbătă, 16 noiembrie, s-au deplasat la Cornu Luncii, de unde l-au ridicat pe condamnat.
Deși are doar 23 de ani, tânărul din Cornu Luncii intră în categoria celor care au călcat în picioare legislația rutieră, depășind orice limită, astfel că în cele din urmă a fost condamnat. El a comis cele trei infracțiuni de conducere fără permis în perioada de încercare de 2 ani, care îi fusese impusă în urma unei condamnări anterioare, la un an de închisoare cu suspendare.
Tânărul a fost condus de polițiștii de la Biroul de Investigații Criminale Fălticeni la Penitenciarul Botoșani, în vederea executării pedepsei.