Trei persoane au fost rănite și au avut nevoie de îngrijiri medicale duminică după-amiază, după ce șoferul unui autoturism nu a fost atent la o depășire efectuată de un altul, a pătruns cu mașina pe contrasens, intrând în coliziune cu alte două autoturisme. În urma accidentului produs, atât el cât și șoferul care intrase în depășire, precum și o femeie pasageră în cel de-al treilea autoturism implicat, au ajuns la spital pentru îngrijiri medicale.
Accidentul a fost semnalat polițiștilor duminică, în jurul orei 16.00, după ce un tânăr de 20 de ani, din comuna Bogdănești, careconducea un autoturism marca Mercedes pe DJ 155A, din direcția Bogdănești către Praxia, nu a fost atent în timp ce era depășit de un autoturism BMW condus de un bărbat de 27 de ani, din aceeași localitate, a pătruns pe contrasens și a intrat în coliziune laterală cu acesta. După coliziune, autoturismul BMW a intrat în șanțul din stânga și apoi în coliziune cu un autoturism Opel, care era oprit pe un podeț de pe partea stângă a drumului. În urma accidentului în lanț, cei doi șoferi implicați au fost preluați de echipaje ale ambulanței și transportați la spitalul din Fălticeni, la același spital ajungând pentru îngrijiri medicale și o femeie de 26 de ani, din comuna Boroaia, pasageră pe scaunul dreapta față al autoturismului Opel. Toate victimele au nevoie de circa 5-6 zile de îngrijiri medicale, fără a fi internate în spital.
Din primele verificări, vinovat de producerea accidentului se face tânărul de 20 de ani, de la volanul autoturismului Mercedes Benz, care nu a respectat regulile de circulație referitoare la depășire, respectiv de a circula cât mai aproape de marginea din dreapta drumului atunci când este depășit. El a fost testat cu aparatul alcooltest, rezultatul fiind 0,25 mg/l alcool pur în aerul expirat, și i s-au prelevat mostre biologice pentru stabilirea alcoolemiei la spital. În același timp, conducătorul în vârstă de 27 de ani a fost și el testat cu aparatul alcooltest, rezultatul fiind de 0,48 mg/l alcool pur în aerul expirat, fiindu-i și lui prelevate probe biologice pentru stabilirea alcoolemiei din sânge. Cercetările sunt continuate în cadrul unui dosar penal,în care se efectuează cercetări pentru comiterea infracțiunilor de ”vătămare corporală din culpă” și ”conducerea unui vehicul sub influența alcoolului”.