USV

Studenți suceveni, în vizită de studiu la Târgul Internațional de Turism de la Berlin



Studenți suceveni, în vizită de studiu la Târgul Internațional de Turism de la Berlin
Studenți suceveni, în vizită de studiu la Târgul Internațional de Turism de la Berlin

În perioada 5-8 martie 2019, un grup de 11 studenți de la programul de masterat cu predare în limba engleză Planning of New Tourism Products and Destination Management, de la Universitatea „Ștefan cel Mare” Suceava, împreună cu trei cadre didactice, au efectuat o vizită de studiu la Târgul Internațional de Turism de la Berlin, manifestare organizată în fiecare an în prima săptămână din luna martie.
Grupul de studenți de la Facultatea de Științe Economice și Administrație Publică a fost însoțit de prof. univ. dr. Carmen Năstase, decanul facultății, conf. univ. dr. Angela Albu, director de departament și responsabilul acestui program de studii, și conf. univ. dr. Carmen Chașovschi, director al Serviciului de Afaceri Europene (toate aceste cadre didactice susținând și ore la programul de studiu amintit).
Potrivit conf. univ. dr. Angela Albu: „Încercăm să organizăm anual această vizită la Târgul Internațional de la Berlin, cu sprijinul financiar al universității, care a suportat cheltuielile de transport, pentru a conecta informațiile pe care studenții le primesc în cadrul activităților didactice cu realitatea din turismul contemporan. Cu această ocazie, ei pot observa trendurile de dezvoltare și oportunitățile oferite de acest domeniu pentru afaceri sau pentru practicarea unei profesii”.
În cursul vizitei, studenții au avut de urmărit elemente concrete legate de promovarea turismului în diferite țări ale lumii și, pe baza informațiilor culese, vor elabora un raport de cercetare. Pentru studenții participanți a fost o experiență inedită și extrem de interesantă, toți fiind prezenți pentru prima dată la o manifestare de acest gen. Vizita le-a oferit o nouă dimensiune a turismului internațional și le-a dat posibilitatea de a compara strategiile de promovare ale diferitelor state/regiuni/forme de turism. De asemenea, ei au avut posibilitatea să participe la conferințe sau workshopuri organizate în spațiile specializate pentru acest gen de manifestări, din cadrul târgului.
În perioada vizitei, studenții și profesorii români au fost invitați de partenerul tradițional al facultății, Fachhochschule des Mittelstands (FHM) GmbH, University of Applied Sciences, la o întâlnire la sediul său din Berlin, unde s-au discutat posibilitățile de dezvoltare a parteneriatului existent în cadrul unor proiecte viitoare.
O altă participare internațională a studenților de la Facultatea de Științe Economice și Administrație Publică este cea din Ungaria, din perioada 8-12 aprilie 2019. Partenerul facultății, Edutus College, va organiza Săptămâna Internațională, deschisă atât pentru studenți, cât și pentru profesori. Din partea facultății vor participa cinci studenți și două cadre didactice, care se vor implica în diferite cursuri, proiecte de grup, activități culturale. Este al treilea an consecutiv în care facultatea suceveană este invitată să participe.



Recomandări

S-a stins profesorul universitar Gheorghe Gutt, personalitate marcantă a mediului academic și științific românesc

S-a stins profesorul universitar Gheorghe Gutt, personalitate marcantă a mediului academic și științific românesc
S-a stins profesorul universitar Gheorghe Gutt, personalitate marcantă a mediului academic și științific românesc