Trei elevi din clasa a IX-a, de la Colegiul Silvic „Bucovina” Câmpulung Moldovenesc, s-au numărat printre laureații Concursului Național de Chimie „Petru Poni”, adresat liceenilor de la filiera tehnologică.
În competiția care s-a desfășurat la Constanța au participat circa 150 de elevi din 35 de județe ale țării, cu performanțe înalte în domeniul chimiei, care și-au etalat cunoștințele în cadrul celor două probe: teoretică și experimentală.
De la colegiul câmpulungean au obținut distincții: Ioan Bida – premiul II, coordonat de prof. Virginia Corbotiuc; Claudiu Țicaleac – Premiul III, îndrumat de prof. Maria Baltag; Grigore Ungureanu – Mențiune din partea Ministerului Educației, coord. prof. Maria Baltag.
Concursul s-a desfășurat în perioada 8-11 iunie și a fost organizat de Inspectoratul Școlar Județean Constanța și Ministerul Educației.
Etapa națională
Trei elevi ai Colegiului Silvic Câmpulung Moldovenesc, premiați în cadrul unui concurs de chimie
