Purtătorul de cuvânt al PSD Suceava, deputatul Alexandru Rădulescu, a declarat că finalizarea noului spital municipal din Fălticeni este un exemplu clar prin care se demonstrează că există o mare diferență între faptele PSD și retorica demagogică a parlamentarilor liberali. Alexandru Rădulescu a făcut această precizare după ce ministrul Sănătății, Sorina Pintea, a verificat lucrările de construcție la noul spital din Fălticeni, pentru care a alocat suma de 11 milioane de lei.
El a amintit că acest spital a fost început cu mai bine de 20 de ani în urmă, iar guvernările PNL sau PDL care s-au succedat la nivel central, județean sau local și-au demonstrat pe rând „neputința sau lipsa de dorință” de a investi în sănătatea sucevenilor, motiv pentru care în anul 2012 acest obiectiv nu era decât un „schelet de beton” pe care nimeni nu și-l mai imagina finalizat. „Din 2012 guvernele PSD, miniștrii sociali-democrați ai Sănătății, administrația social-democrată a Fălticeniului au făcut posibilă împlinirea dorinței firești a locuitorilor acestei zone de a avea acces la un spital cu standarde normale pentru mileniul 3”, a declarat Rădulescu, el adăugând că „afirmația doamnei ministru referitoare la faptul că finalizarea acestui spital este rezultatul colaborării dintre guvernul social-democrat al României și parlamentarii social-democrați suceveni reflectă ceea ce am afirmat deseori, și anume că există o mare diferență între faptele noastre și retorica demagogică a parlamentarilor liberali exprimată prin comunicate de presă și interpelări lipsite de fundament menite doar să le promoveze propria imagine”.
Alexandru Rădulescu a mai precizat că finalizarea de către guvernarea PSD în șase ani a acestui spital, o investiție de aproximativ 15 milioane de euro, precum și finanțarea prin PNDL, în județul Suceava, a reabilitării sau construirii a 37 de dispensare medicale, cu o valoare totală de circa opt milioane euro, reprezintă nu numai o dovadă a preocupării Guvernului PSD pentru asigurarea sănătății românilor, dar reprezintă și un răspuns concret „la plângerile ipocrite manifestate de un parlamentar sucevean-liberal cu privire la migrația cadrelor medicale”.
„Considerăm adecvat termenul de ipocrit deoarece suntem convinși că dumnealui știe că exodul cadrelor medicale a fost generat de incompetența guvernării partidului său (PDL-PNL) care nu numai că nu a investit în asigurarea sănătății românilor, dar a închis spitale în România, a tăiat 25 % din salariile cadrelor medicale”, a mai declarat deputatul PSD. El a mai amintit și de faptul că personalul care lucrează în domeniul sănătății a beneficiat de majorări substanțiale ale veniturilor, iar investițiile în infrastructura medicală au determinat deja în anul 2017 o diminuare cu 60% a exodului medicilor și asistenților medicali.