Google
SHOPPING CITY SUCEAVA
SHOPPING CITY SUCEAVA
SHOPPING CITY SUCEAVA
 
miercuri, 4 apr 2018 - Anul XXIII, nr. 77 (6787)
ANUNŢURI ONLINE:
Acum: 0°C.
La noapte: °C. Meteo
Anunţuri OnlineMonitorulTVAlbum Foto
HoroscopRedacţiaPublicitate
Curs valutar euroEUR:Tendinta4,654 lei
Curs valutar dolar americanUSD:Tendinta4,1197 lei
Newsletter Monitorul de Suceava RSS Monitorul de Suceava Monitorul de Suceava pe Google+ Monitorul de Suceava pe YouTube Monitorul de Suceava pe Twitter Monitorul de Suceava pe Facebook
Printeaza articolulPrintează articolul |  Trimite prin e-mailTrimite e-mail |  Trimite pe Yahoo MessengerMessenger |   7 imagini |   ø fişiere video

„Voci de îngeri”

Luminiţa Anghel şi Tudor Turcu au cântat la gala de premiere a primului festival de muzică uşoară din Suceava

de
(citeşte alte articole de la acelaşi autor)

Timp de două zile, municipiul Suceava a fost gazda primului Festival Naţional de Muzică Uşoară organizat pe meleagurile noastre în ultimii 25 de ani.

Evenimentul, dedicat special copiilor şi tinerilor – de unde şi numele festivalului - “Voci de îngeri”, s-a desfăşurat pe scena Teatrului “Matei Vişniec” Suceava, sala  dovedindu-se mică în raport cu numărul mare de participanţi.

Prima ediţie s-a remarcat printr-un număr record de participanţi - 207 la secţiunea interpretare solo şi opt la secţiunea “Grupuri mici”, cei mai mici având 4 anişori, iar cei mai “vârstnici”, 23 de ani, în total competitorii fiind încadraţi la 11 categorii de vârstă.

Festivalul de la Suceava a beneficiat de un juriu de prestigiu, compus din Mihai Alexandru - compozitor, Luminiţa Anghel – interpretă, Tudor Turcu – interpret, Claudiu Bulete – compozitor şi Marcel Iorga – compozitor, care a avut o misiune extrem de dificilă în a evalua performanţele muzicale ale unui număr mare de competitori, într-un timp scurt.

În ultima zi publicul a avut ocazia de a urmări un concert live al talentaţilor suceveni de la Artis Band, care, pe lângă reprezentaţia proprie, au cântat şi alături de două nume sonore ale muzicii româneşti -  Luminiţa Anghel şi Tudor Turcu.

Cei doi artişti au încântat publicul numeros cu melodii cunoscute din repertoriul propriu, dar şi cu melodii interpretate în premieră, transmiţând o mulţime de emoţii, dar şi încântare, celor prezenţi în sală.

Prezentarea festivalului “Voci de îngeri” a fost făcută de frumoasa Bianca Sumanariu, suceveanca ce a participat la X- FACTOR, care a şi cântat la Gală, o frumoasă impresie făcând şi tinerii, dar talentaţii dansatori de la “Bucovina Dance Studio” din Suceava, care au dansat pe imnul oficial al Festivalului „Voci de îngeri”.

“Voci de îngeri” este un concurs de interpretare iniţiat de Asociaţia Culturală Romantic ART din Suceava, care are ca scop promovarea creaţiei şi artei interpretative, descoperirea şi promovarea copiilor şi tinerilor talentaţi în interpretarea muzicii uşoare (pop) specifice vârstei, dezvoltarea spiritului de competiţie şi corectitudine între copii şi tineri de vârste apropiate, dorindu-se a fi şi prilej de bucurie, întâlnire, cunoaştere şi prietenie între participanţi.

 

Premiile Festivalului Naţional de Muzică Uşoară “Voci de îngeri”

Trofeul Festivalului a fost câştigat, în asentimentul juriului, dar şi al publicului, de Daria Pintilie, din Piatra Neamţ, o tânără cu o voce deosebită, care promite să surprindă plăcut şi de acum înainte.

Pe categorii, premiile au fost acordate astfel:

1. Categoria 4-6 ani

 Trofeul categoriei - Chirca Rezan Angela        - Vaslui

 Premiul I              - Matei Ana-Maria                - Oneşti

  Premiul al II-lea   - Aftudor Daria -Ioana         - Bacău

                              - Penciuc Medeea Maria     - Botoşani

  Premiul al III-lea  -Gurici Daria - Elena           - Iaşi

 

2.  Categoria 7-8 ani

   Trofeul                 - Todeanc Ștefania Ilinca - Moineşti

   Premiul I              - Rizoiu Flavia- Ioana       - Oneşti

                               - Stan Moraru Maria         - Botoşani

   Premiul al II-lea   - Penciuc Mara                 - Botoşani

                               - Gheorghe Anastasia      - Botoşani

                               - Carlan Viviana-Ioana      - Suceava

   Premiul al III-lea  - Corduneanu Ana-Maria  -Piatra Neamţ

                               - Sava Delia - Maria           - Bacău

                               - Cojocaru Alexandra        - Botoşani

 

3.  Categoria 8-9 ani

  Trofeul categoriei  - Mocanu Maria-Adnana    - Galaţi

  Premiul I               - Ojog Alexandru  Ioan       - Galaţi

                                - Vitelaru Tudosa Medeea - Botoşani

  Premiul al II-lea   - Salvari Iulia       - C-lung Moldovenesc

  Premiul al III-lea  - Țurcanu Sofia- Olivia        - Botoşani

 

4.   Categoria 9-10 ani

Trofeul categoriei - Manolache Nina Elena   - Bacău

Premiul I               - Milea Giulia Maria           - Galaţi

                              - Socaci Vlad - Razvan   - Tg. Ocna

                              - Pop Alessia Valeria       - Suceava

                              - Rusu Teodora Ana-Maria- Botoşani

Premiul al II-lea   - Apreutesei Alexia-Maria  - Piatra Neamţ

                              - Lucanu Ariana Maria      - Bacău

                              - Afadaroaie David Gabriel - Bacău

                              - Munteanu Sara - Maria - Oneşti

Premiul al III-lea  - Gorduza Burduja Catiuca Maria - Piatra Neamţ

                            - Giurca Erika Maria - Suceava

                            - Puscasu Alexandra - Botoşani

                            - Frant Rusu Denisa  Ioana  - Botoşani

                             

5. Categoria 10-11 ani

Trofeul categoriei - Neagu Andy Nicolas - Bârlad

Premiul I              - Panaite Alexia Maria - Bacău

                            - Cotargasanu Anastasia- Iustina - Piatra Neamţ

                            - Bostan Adina Lavinia  - Galaţi

                            - Sauciuc Ilinca Maria  - Piatra Neamţ

                            - Balan Ioana - Botoşani

Premiul al II-lea  - Adascalitei Maria Emilia - Piatra Neamţ

                            - Baltag Marcel Alexandru - Roman

                            - Ursache Stefania Maria  - Piatra Neamţ

                            - Lazar Claudia Gabriela   - Botoşani

Premiul al III-lea - Popovici Miruna Alma    - Rădăuţi

                             - Iordache Elena Sabina   - Piatra Neamţ

                             - Hojbota Petruta             - Suceava  

 

6.  Categoria  11-12 ani  

Trofeul categoriei - Chetraru Daria- Ioana            -  Bacău

Premiul I               - Gherganu Emma Ioana         -  Bacău

                              - Mic Diana                               -  Botoşani

Premiul al II-lea    - Alexa Stefania                         - Bacău

                               - Ciubotariu Karina Ioana       - Botoşani

Premiul al III-lea    - Istrate Robert                         - Iaşi

                               - Murariu Anastasia- Ioana     - Suceava

 

7.  Categoria 12-13 ani

Trofeul categoriei  - Trandafir Ela Maria                 - Moineşti

Premiul I                - Rusu Eliza Rianna                  - Paşcani

                               - Lazar Ana Maria                      - Piatra Neamţ

                               - Alexandru Georgiana  Olivia - Piatra Neamţ

                               - Dascalescu Elena                   - Piatra Neamţ

Premiul al II-lea     - Turcanu Eva Maria                 - Botoşani

                               - Egorov Nicolae                       - Iaşi

                               - Subran Diana Elena               - Botoşani

                               - Trandafir Denis Alexandru    - Piatra Neamţ

Premiul al III-lea    - Blanariu Alexia            - Roman

                                - Tonegari Alesia           -C-lung Moldovenesc    

                                - Gheorghiu Giulia Cristina  - Suceava     

                                - Baciu Diana                 - Comăneşti, Bacău      

 

8. Categoria 13-14 ani

Trofeul categoriei  - Badilas Florin Emanuel             - Tulcea

Premiul I                - Oancea Mara                              - Suceava

                              - Grecu Mara Georgiana             - Galaţi

                              - Cojocar Roberta Mihaela         - Rădăuţi

Premiul al II -lea  - Jitaru Lavinia                             - Suceava

                              - Socaci Jeasmine                      - Tg. Ocna

                              - Asavei Karina Maria                 - Piatra Neamţ

Premiul al III-lea  - Cozma Elena Yarina                  - Tg. Neamţ

                              - Cenusa Karina Elena                - Neamţ

                              - Kutkut Rania                              - Suceava

 

9. Categoria 15-17 ani 

Trofeul categoriei - Laslau Sorina Georgiana          - Bacău

                             - Gradinariu Marina Georgiana   - Oneşti

Premiul I                - Budesteanu Anastasia              - Galaţi

                              - Suditu Mara Ioana                     - Oneşti

                              - Mihalache Andra Elena             - Botoşani

Premiul al II-lea    - Petcu Alexandra Bianca           - Moineşti

                              - Ilie Paula Alexandra                  - Piatra Neamţ

                              - Andriescu Daria                         - Suceava

Premiul al III-lea   - Obada Miriam - Ioana                - Neamţ

                              - Trifan Maria                                - Neamţ

                              - Gazda Agatha Roberta              - Siret                

 

10. Categoria 18+

Trofeul categoriei- Grecu Miruna Ioana           - Piatra Neamţ

Premiul I              - Alupoaie Madalina             - Oneşti

                             - Acatrinei Georgia               - Piatra Neamţ

Premiul ala II-lea - Pachef Ana Maria               - Iaşi

                             - Strachinaru Sabina Maria  - Iaşi

                             - Todosi Alexandra Ioana     - Suceava

Premiul al III-lea  - Ilade Ana Maria                  - Piatra Neamţ

                             - Stoica Ecaterina                 - Piatra Neamţ

 

11. Categoria grupuri mici

Trofeul                 - M&Jo               - Piatra Neamţ

Premiul I              - Trio Voice        - Dorohoi    

Premiul al II-lea  - The Shorts       - Iaşi

Premiul al III-lea  - Duo Voces      - Galaţi

În lipsa unui acord scris din partea Monitorului de Suceava, puteţi prelua maxim 500 de caractere din acest articol dacă precizaţi sursa şi dacă inseraţi vizibil link-ul articolului Luminiţa Anghel şi Tudor Turcu au cântat la gala de premiere a primului festival de muzică uşoară din Suceava.
 Vizualizări articol: 1034 | 
Notează articolul: 
  • Nota curentă 5.00/5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
 | Nota curentă: 5.0 din 1 vot
Luminiţa Anghel şi Tudor Turcu au cântat la gala de premiere a primului festival de muzică uşoară din Suceava5.051

Iulius Mall Suceava
AnnaCori
Comentarii

Monitorul de Suceava nu este responsabil juridic pentru conţinutul textelor de mai jos. Responsabilitatea pentru mesajele dumneavoastra vă revine în exclusivitate.


Timpul de 60 zile în care puteaţi posta comentarii pe marginea acestui articol a expirat.



Meniul ZILEI în restaurante sucevene

HaiHui prin Bucovina

Ultima oră: local

Alte articole

Alte titluri din Local

Ştiri video

Ultima oră: naţional - internaţional

Alte articole

Gala Top 10 Suceveni

Top Articole

Elia Studio - Salon de infrumusetare
Mersul trenurilor de călători

SONDAJE

Consideraţi Legea antifumat în spaţiile publice o măsură bună?

Da
Nu
Nu mă interesează

Fotografia zilei - fotografie@monitorulsv.ro

Fotografia zilei