An de an, la Gala „Top 10 Suceveni”, inițiativă care poartă marca Monitorul de Suceava, sunt promovați și artiști locali, adevăratele valori sucevene care ne reprezintă cu succes la concursuri naționale și internaționale, de unde se întorc cu premii importante de care suntem mândri, dar și ansambluri și formații tradiționale care păstrează și transmit generațiilor următoare dansurile populare și datinile străbune.
Anul acesta, la ediția a V-a a Galei „Top 10 Suceveni”, organizată de Monitorul de Suceava, Camera de Comerț și Industrie Suceava, Conacul Domnesc și Consiliul Național al Întreprinderilor Private Mici și Mijlocii din România, care va avea loc vineri, 16 decembrie, de la ora 18:30, la Conacul Domnesc din Șcheia, cei peste 400 de invitați așteptați la eveniment se vor bucura de un program special. Momentele artistice vor fi oferite publicului de profesorul Johannes-Raimund Onesciuc, elevii Alexandru Cozaciuc, Denisa Andreea Grumeza, Elvis Buruiană, tânăra Ștefania Iacob, Formația de jocuri populare „Mănăstirenii”, Cvartetul vocal al Colegiului de Artă „Ciprian Porumbescu” Suceava, Ansamblul „Cervona Kalena”. Cu toții vor oferi publicului momente artistice remarcabile, realizate cu dăruire, cu profesionalism, fără să ceară nimic în schimb, știind că Gala „Top 10 Suceveni” este un eveniment exclusiv caritabil, în care se promovează și se susține performanța.
Anul acesta, toți banii care vor rezulta din licitațiile ce se vor organiza în cadrul evenimentului vor ajunge la Alexandru Cozaciuc, elev în clasa a XII-a la Colegiul de Artă „Ciprian Porumbescu” Suceava, nevăzător, care, începând de anul viitor, va urma cursurile Universității de Arte „George Enescu” din Iași.Pentru un copil în situația lui, cheltuielile sunt enorme. De aceea, organizatorii încearcă vineri, prin eforturile tuturor celor prezenți, să-i asigure lui Alexandru o bursă care să acopere măcar o parte din banii necesari studiului la conservator, să susțină performanța elevului care știe să cânte la 16 instrumente muzicale și a adunat zeci de diplome și trofee la concursuri și festivaluri de profil.
Datini de Anul Nou
La fiecare dintre cele patru ediții ale Galei „Top 10 Suceveni” care au avut loc până acum organizatorii le-au oferit invitaților un program artistic diversificat, cu momente de excepție. La ediția de anul trecut, momentele artistice care au destins oaspeții au fost asigurate de profesorul Johannnes-Raimund Onesciuc, Ansamblul artistic ”Solonczanka” din Solonețu Nou, Cvartetul ”Lira”, Andrei Palamariu și Ancuța Ioana Dumitrean, Denisa Apetrei, Ștefan Huluță Saftiuc și Corala ”Sfântul Ierarh Leontie” din Rădăuți.
La Gala „Top 10 Suceveni”, ediția I, desfășurată în decembrie 2012, spectacolul a fost deschis de „Malanca” din Mihoveni, un grup spectaculos care a adus în fața publicului datinile străbune de Anul Nou specifice comunei Șcheia. Au urmat câteva momente de dans modern, cu mai multe grupuri de la Palatul Copiilor Suceava, sub îndrumarea profesoarei Mihaela Schiotis. Copiii i-au impresionat pe cei prezenți la eveniment nu numai prin armonia creată prin muzică și mișcare, ci și prin costumele colorate și elegante pe care le-au purtat. Momente artistice cu totul deosebite și apreciate de public au fost realizate de artiști ai Ansamblului „Ciprian Porumbescu” Suceava. După un potpuriu muzical, oferit de orchestra Ansamblului „Ciprian Porumbescu”, au urmat interpretarea de excepție a Andreei Chisăliță, laureată a mai multor festivaluri locale și naționale, și un mozaic muzical coregrafic al minorităților: dansuri populare ale germanilor, polonilor, huțulilor, evreilor, ucrainenilor și jocuri din Bucovina de Nord. Multă culoare, costume deosebite la fiecare minoritate, ritm, veselie, toate apreciate și pe placul publicului.
Dansatori din Corpul de balet al Ansamblului „Ciprian Porumbescu” au prezentat câteva valsuri, impresionând atât prin ritm, cât și prin costume. O impresie foarte bună în cadrul Galei „Top 10 Suceveni”, ediția I, au făcut și Cătălina Elena Guriuc și fratele ei, Ciprian Constantin, care de ani buni fac performanță în dansul sportiv. Cei doi frați suceveni, împreună cu partenerii lor de dans, Emanuel Adrian Aramă și Șefana Denisa Ciubotariu, au cucerit publicul chiar de la prima apariție, fiind aplaudați îndelung. Magia Crăciunului a fost insuflată tuturor celor prezenți la Gală de două voci extraordinare, de doi oameni extrem de talentați, Cornel Angelescu și Carmen Augoutin, care au cântat și în Cenaclul Flacăra și care, la finalul evenimentului, au susținut un minirecital de colinde.
Dans sportiv, dans ucrainean
La cea de-a doua ediție a Galei „Top 10 Suceveni”, cele câteva sute de invitați au avut parte de un program variat, susținut de nume cunoscute, premiate și apreciate pe plan local, național, dar și internațional. Spre încântarea auditoriului, la începutul galei, Diana Căldăraru, adolescenta din Gura Humorului care a vrăjit o țară întreagă cu vocea ei, finalistă la „Românii au talent”, a cântat la Gala „Top 10 Suceveni”. Cunoscuți de publicul larg, interpretul Adrian Beznă, „însoțit” de chitară, și poetul Sorin Poclitaru au susținut un moment muzical-poetic apreciat de public. Dansul sportiv a fost reprezentat de două perechi de tineri humoreni, aplaudați pentru măiestria, talentul și bucuria de a se exprima prin mișcare, prin pași de dans, pe acorduri muzicale.
Momente inedite a oferit și Ovidiu Șvarț, fiul maestrului coregraf Friedrich Schwartz, directorul muzical al Ansamblului Artistic „Rapsodia Bucovinei”, care i-a vrăjit pe suceveni cu naiul său. Ovidiu Șvarț le-a oferit sucevenilor o surpriză muzicală, împreună cu fiul său, poliinstrumentistul Eduard-Cristian Șvarț, dar și cu soția sa, violonista Mihaela-Doina Șvarț.
Momentul de culoare, putem spune, a fost oferit de Ansamblul folcloric ucrainean „Kozaciok” din Bălcăuți, condus de instructor-prof. Petru-Ștefan Șoiman. Frumusețea costumelor populare viu colorate, talentul și măiestria artiștilor i-au făcut remarcați în țară și străinătate. La Gala „Top 10 Suceveni”, membrii ansamblului au prezentat momente artistice tradiționale ucrainene, aplaudate îndelung de public.
Organizatorii au ales, pentru finalul galei, un moment special oferit cu generozitate de Corul „Ciprian Porumbescu” din Suceava, coordonat de preot profesor Lucian Tablan Popescu. Corul „Ciprian Porumbescu” s-a remarcat printr-un repertoriu bine ales, dar și prin voci foarte bune, mulți dintre membrii corului având studii muzicale.
Muzică, dans, colinde românești
Gala „Top 10 Suceveni”, ediția a III-a, desfășurată în decembrie 2014, a fost un succes și datorită spectacolului de calitate oferit cu generozitate de artiști locali valoroși. Organizatorii Galei „Top 10 Suceveni” le-au pregătit invitaților un program artistic de calitate, Cafe Concert (Ciprian Cuzic, Gelu Cuzic, Trifan Leancă), muzică, dans, dar și colindele românești, care le-au adus un strop de bucurie participanților. Printre invitații care au evoluat la Gala „Top 10 Suceveni”, ediția a III-a, se numără Ansamblul Artistic „Arcanul” al Universității “Ștefan cel Mare” din Suceava, care a aniversat, în 2013, 50 de ani de activitate, 50 de ani de promovare a valorilor spirituale românești și a valorile estetice și etice ale folclorului românesc autentic. „Arcanul USV” se remarcă printr-un repertoriu bogat și variat, care cuprinde principalele zone etno-folclorice ale României. De la Moldovița, a fost invitat să evolueze în Gala „Top 10 Suceveni” 2014 Ansamblul artistic „Plai de dor”. Înființat în anul 2009, ansamblul este format din elevi ai Liceului Tehnologic „Vasile Cocea” din Moldovița, coordonați de profesorii Alina Popa și Daniel Măgurean. Ansamblul „Plai de dor” din Moldovița a avut o evoluție foarte bună și în cadrul Galei de anul trecut, motiv pentru care a fost aplaudat la scenă deschisă de publicul participant.
Le mulțumim anticipat și artiștilor care vor evolua la ediția din acest an, vineri, 16 decembrie, de la ora 18:30, la Conacul Domnesc din Șcheia. Ne bucurăm că un număr foarte mare de oameni au înțeles care este menirea evenimentului, scopul caritabil, și au dat curs invitației și în acest an. Cu siguranță vor fi impresionați plăcut și de cei zece suceveni de Top prezentați la ediția din acest an, cu poveștile lor impresionante, oameni care merită aplaudați și dați drept exemplu, dar și de momentele artistice oferite de artiștii locali. Evenimentul Gala „Top 10 Suceveni” va fi transmis vineri în direct de Bucovina TV și pe www.monitorulsv.ro.