Tânărul în vârstă de 25 de ani care a provocat prin inconștiența sa groaznicul accident de miercuri noapte de la Ilișești, când o mașină în care se aflau patru oameni, soț, soție și doi copii, a intrat în plin în lemnele dintr-o căruță nesemnalizată, iar femeia a fost pur și simplu strivită de bușteni, s-a întors, ieri, în libertate, după 24 de ore petrecute în arestul Inspectoratului de Poliție Județean Suceava. Procurorul de caz de la Parchetul de pe lângă Judecătoria Suceava a dispus ca Vasile Solomon, în vârstă de 25 de ani, din comuna Ciprian Porumbescu, să fie pus în libertate, sub măsura controlului judiciar, având impuse mai multe restricții și obligații. Printre altele, inculpatul, cercetat pentru infracțiunile de ucidere din culpă și vătămare corporală din culpă, nu are voie să părăsească localitatea de domiciliu și are interdicția de mai conduce orice tip de vehicul. Aici intră, implicit, căruța cu care individul a provocat cumplita tragedie.
Capcană mortală: O căruță nesemnalizată, încărcată cu trunchiuri lungi de copaci
O femeie în vârstă de 40 de ani, Carmen Nicoleta P., mamă a doi copii, a avut parte de o moarte groaznică din cauză că în Suceava anului 2016 o căruță încărcată cu trunchiuri de copaci care depășeau cadrul atelajului hipo se deplasa pe drumul național-european care leagă județul de Ardeal.
Femeia, cetățean român cu reședința în Spania, era venită acasă, în concediu, împreună cu familia. Ea a lucrat în urmă cu mai mulți ani ca asistentă la Serviciul Județean de Ambulanță Suceava, după care s-a căsătorit cu un spaniol și a plecat din România. Cuplul închiriase un autoturism Dacia Logan pentru a avea cu ce se deplasa în perioada concediului. Tragedia s-a petrecut în jurul orei 22.00, când era deja întuneric.
La volanul Daciei era spaniolul în vârstă de 39 de ani. Acesta s-a trezit în față cu o căruță nesemnalizată, o adevărată capcană mortală. Faptul că lemnele depășeau cadrul căruței, în spate, a făcut tragedia iminentă.
Trunchiurile de copaci au intrat prin parbriz, prin partea dreaptă, iar o parte au ieșit prin lunetă. Femeia aflată pe scaunul din dreapta șoferului nu a avut nici o șansă de supraviețuire. Pe bancheta din spate erau copiii celor doi, unul în vârstă de 6 ani și unul de 1 an și jumătate. Cel mai mare copil s-a aflat în zona prin care lemnele au intrat în mașină, însă din fericire nu a fost străpuns de acestea.
Procurorii au luat cea mai severă măsură posibilă în condițiile date
Polițiștii rutieri i-au identificat la fața locului, lângă căruță, pe romii Vasile Solomon, în vârstă de 25 de ani, din comuna Ciprian Porumbescu, și Codru Zlotaru, de 49 de ani, din comuna Stroiești. Lemnul era tăiat ilegal din pădure. Pentru acest fapt li s-a aplicat o amendă de 5.000 de lei, însă asta practic nu contează în condițiile tragediei provocate.
Deși este frustrant ca autorul unui astfel de accident să fie liber după 24 de ore de arest, chiar și sub control judiciar, anchetatorii au explicat că nu aveau cum cere arestarea sa preventivă în condițiile în care acesta a comis o faptă de ucidere din culpă (fără intenție) și nu avea circumstanțe agravante, legate de consum de alcool sau de părăsirea locului faptei.
Dacă va încălca interdicțiile legate de părăsirea localității de domiciliu ori va fi prins conducând căruța, inculpatul va fi arestat preventiv.
Polițiștii le-au dat veste și plăcuțe reflectorizante căruțașilor
După tragedia de miercuri noapte, polițiștii au ieșit ieri în trafic pe DN 17, pe sectorul Suceava-Gura Humorului, pentru o acțiune prin care să încerce să-i responsabilizeze pe cei care se deplasează cu atelaje hipo.
Comisarul Ionuț Epureanu, coordonatorul Compartimentului de Analiză și Prevenire a Criminalității din cadrul Inspectoratului de Poliție Județean Suceava, a declarat: “Acțiunile au fost concentrate în zona adiacentă DN 17, purtându-se discuții cu peste 50 de căruțași identificați pe raza comunelor Șcheia și Stroiești. Conducătorilor de atelaje hipo le-au fost înmânate veste reflectorizante și plăcuțe reflectorizante”.