Un proaspăt ales local, Mihai-Bogdan Bicsi, care a ocupat și funcția de viceprimar al Sucevei, va pierde mandatul de consilier local, după ce a participat la doar două ședințe, din cauza unor poze compromițătoare, făcute în glumă, la o petrecere, dar care au fost distribuite de prietenii săi de distracție pe rețeaua de socializare Facebook.
Într-una dintre fotografii, consilierul local Mihai-Bogdan Bicsi apare în timp ce simulează o execuție în stilul organizației teroriste Stat Islamic. Imaginea, postată pe Facebook cu descrierea „Terorist ISIS capturat la Voroneț”, îl înfățișează pe consilier cu o drujbă în mână, cu lama îndreptată către gâtul unui bărbat legat cu o funie și cu capul pe un buștean.
Fotografia a fost publicată de un prieten de-al politicianului pe rețeaua de socializare.
În altă fotografie, Bicsi apare ținând în mână o seceră și un ciocan, simboluri ale comunismului.
Fotografiile au fost făcute la o petrecere în aer liber, la Voroneț, de Sf. Ilie.
Un alt consilier local al municipiului Suceava a scris un comentariu la fotografia respectivă în care pare că nu este deloc deranjat de astfel de imagini, ci chiar le încurajează: „Bogdane, ești sigur că e legat bine?”.
Fostul viceprimar Mihai-Bogdan Bicsi este membru al Biroului Politic al PNL Suceava și consilier local, dar nu pentru mult timp.
După scandalul iscat de fotografiile sale, care au devenit virale, Partidul Național Liberal a condamnat comportamentul inadecvat al acestuia, promițând măsuri ferme.
„Partidul Național Liberal se delimitează de comportamentul manifestat de consilierul PNL Mihai-Bogdan Bicsi în urma unor fotografii ofensatoare postate pe o rețea de socializare. Conducerea Organizației PNL Suceava a propus forurilor statutare excluderea acestuia din Partidul Național Liberal. Propunerea de excludere urmează să fie validată în următoarea ședință a filialei. PNL dezaprobă ferm astfel de comportamente și atitudini”, se arată în comunicatul transmis de la nivel central.