Prevenire accidente

Peste 200 de polițiști rutieri, angrenați în controale în trafic în weekend



Peste 200 de polițiști rutieri și de ordine publică au fost mobilizați, la finele săptămânii trecute, în acțiuni de control pe drumurile publice din județul Suceava, desfășurând activități de patrulare și monitorizare a traficului rutier. În urma acțiunilor s-au întocmit dosare penale pentru consum de alcool sau conducere fără permis, însă aspectul pozitiv este că, de vineri la prânz și până ieri la prânz, pe drumurile publice din județ nu a avut loc nici un accident rutier grav. De altfel, și numărul accidentelor rutiere ușoare și al tamponărilor a fost foarte redus, asta și în condițiile în care și traficul a fost mult mai redus, pe fondul temperaturilor scăzute.
Comisarul Ionuț Epureanu, din cadrul Inspectoratului de Poliție Județean Suceava, a declarat: „Prezența activă în teren a polițiștilor s-a evidențiat prin identificarea în trafic a unor șoferi care au consumat băuturi alcoolice și a unor persoane conducând vehicule fără a avea acest drept, prin acțiunile de constatare în flagrant a acestor infracțiuni fiind prevenite potențiale tragedii rutiere”.
Cei mai mulți șoferi băuți sunt prinși în weekend, după lăsarea serii
Un prim dosar penal a fost întocmit vineri seară, în jurul orei 18.30, la Gura Humorului. Un bărbat în vârstă de 41 de ani, localnic, aflat la volanul unui autoturism, a pierdut controlul asupra mașinii în timp ce efectua o manevră de mers cu spatele, intrând în coliziune cu un gard. În urma verificării cu etilotestul a șoferului a rezultat o concentrație de 0,81 miligrame per litru alcool pur în aerul expirat.
Un alt caz penal s-a înregistrat în noaptea de vineri spre sâmbătă, la Vatra Dornei. O patrulă aflată în control a depistat, în jurul orei 1.10, un autoturism înmatriculat în străinătate, al cărui șofer, un tânăr în vârstă de 27 de ani, din comuna Dorna Arini, nu posedă permis de conducere.
Alți șoferi pericol public au fost depistați în cursul serii de sâmbătă și în noaptea de sâmbătă spre duminică. În jurul orei 21.00, o patrulă de poliție care acționa pe DN 29, pe raza satului Plopeni, a oprit pentru control un autoturism înmatriculat în străinătate, condus de un localnic în vârstă de 25 de ani. Tânărul de la volan avea o concentrație de 0,59 mg/l alcool pur în aerul expirat. Aproximativ la aceeași oră, pe DJ 176, în comuna Vatra Moldoviței, a fost depistat un șofer în vârstă de 18 ani, fără permis de conducere.
În cursul nopții au mai fost depistați alți doi șoferi băuți, unul în vârstă de 38 de ani, din Șaru Dornei, cu o concentrație de 0,88 mg/l alcool pur în aerul expirat, și unul de 23 de ani, din Dolhasca, cu o alcoolemie de 0,54 mg/l alcool pur în aerul expirat.
Statisticile poliției arată că în weekend, după lăsarea serii, pe șosele sunt prinși cei mai mulți șoferi băuți, care nu de puține ori au provocat și accidente rutiere.



Recomandări

Băut și fără permis de conducere, a fost reținut după ce a depășit pe linie continuă mașinile de pompieri venite la accidentul prietenului său

Beat și fără permis, a depășit pe linia continuă, în timp ce gonea spre accidentul în care fusese implicat prietenul său, și el băut
Beat și fără permis, a depășit pe linia continuă, în timp ce gonea spre accidentul în care fusese implicat prietenul său, și el băut