marţi, 15 sep 2015 - Anul XX, nr. 214 (6026)

Printeaza articolulPrintează articolul |  Trimite prin e-mailTrimite e-mail |   9 imagini |   ø fişiere video

Cupe, medalii şi diplome

Sute de angajaţi din învăţământul sucevean s-au întrecut, în perioada 9-11 septembrie, în cadrul celui mai mare eveniment sportiv din ţară ce se adresează oamenilor şcolii. Competiţia a fost organizată de Alianţa Sindicatelor din Învăţământ Suceava, prin departamentul Cultură, Sport, Turism.

„Spartachiada profesorilor” a cuprins 14 competiţii, cei mai mulţi înscrişi fiind la probele de pescuit şi de cros. Vineri, 11 septembrie, la Şcoala Filadelfia Suceava, cei mai buni participanţi au fost răsplătiţi pentru rezultatele lor.

Rezultatele competiţiei

La cros, pe categorii de vârstă, premiile I au fost adjudecate de Viorica Lăcrămioara Hasna (Şcoala Siminicea), Bogdan Misiuc (Colegiul „Dimitrie Cantemir” Suceava), Erzilia Ţîmpău (Şcoala „Teodor Stefanelli” Câmpulung Moldovenesc), Daniel Ceobanu (Şcoala „Ion Creangă” Suceava), Ecaterina Conache (Centrul Şcolar de Educaţie Incluzivă Suceava), Ilie Moldoveanu (Colegiul Naţional Militar „Ştefan cel Mare” Câmpulung Moldovenesc) şi Ioan Buzoianu (LPS Suceava).

La ciclism, la categoria 22-35 de ani, fete, locul I a fost câştigat de Elena Papuc (Şcoala Gimnazială Boroaia), la 35-50 de ani: locul I - Luminiţa Scripca (Şcoala Gimazială Ilişeşti), locul II – Maria Reuţ (Colegiul Alimentar Suceava), locul III – Daniela Marcu (Colegiul “Ştefan cel Mare” Suceava). La băieţii, 22-35 de ani, locul I a fost adjudecat de Edison Muha (Şcoala Volovăţ), iar la 35-50 de ani, clasamentul a fost următorul: Octavian Ştefaroi (Colegiul “Dragoş Vodă” Câmpulung Moldovenesc), locul II - Florin Cojocaru (Liceul Tehnologic Liteni), locul III – Marius Măgurean (Colegiul Militar Câmpulung Moldovenesc).

Veterani: locul I – Toader Flămând (LPS Suceava), locul II – Vasile Cvasniuc (Şcoala “Ion Creangă” Suceava).

Tenis de câmp, fete: locul I – Adriana Cojocaru (Colegiul “Ştefan cel Mare” Suceava), locul II – Ana Iacob (Colegiul “Mihai Eminescu” Suceava), locul III – Elena Ignat (Colegiul “Al.I. Cuza” Suceava).

Tenis de câmp, băieţi, sub 35 de ani: locul I – Florin Popovici Dumbravă (Liceul Tehnologic Dumbrăveni), locul II – Laureanţiu Huţuleac (Liceul Tehnologic Câmpulung Moldovenesc), locul III – Constantin Orheian Vrînceanu (Gura Humorului), peste 50 de ani: locul I – Sterian Andrieş (Colegiul „Al.I. Cuza” Suceava), locul II – Constantin Rangu (Şcoala Nr. 8 Suceava), locul III - Gheorghe Preutescu (Colegiul Tehnic Rădăuţi).

La street-ball, fete, Filiala Suceava 1 „Happy girls” a ocupat prima poziţie, Filiala Câmpulung Moldovenesc 2 a fost pe locul al II-lea, iar Filiala Suceava 2 s-a clasat a III-a. La băieţi, clasamentul a fost: locul I – Filiala Rădăuţi, locul II – Filiala Fălticeni, locul III - Filiala Suceava.

Volei, fete: locul I – Filiala Câmpulung, locul II – Filiala Rădăuţi, locul III - Filiala Fălticeni. Volei, băieţi: locul I – Filiala Suceava, locul II – Filiala Fălticeni, locul III - Filiala Vatra Dornei.

La fotbal: locul I – Filiala Suceava, locul II – Filiala Rădăuţi, locul III -  Filiala Fălticeni. Cel mai bun portar a fost desemnat Ovidiu Vranău, cel mai tehnic jucător a fost Alexandru Cîrdei, iar golgheter, Manuel Bejenariu.

La tenis de masă, băieţi, clasamentul a fost următorul: locul I – Dan Purdilă (Colegiul „Mihai Băcescu” Fălticeni), locul II -  Adrian Cojocaru (Colegiul „Ştefan cel Mare”), locul III – Alin Findanis (Colegiul „Nicu Gane” Fălticeni). Tenis de masă, fete: locul I – Maria Popescu (Colegiul tehnic Rădăuţi), locul II - Doina Drelciuc (Gura Humorului), locul III – Iuliana Ilucă (Şcoala Boroaia).

La darts, pe locul I s-au clasat Dorina Rădăşanu (Baia), Iulian Giuraniuc (Baineţ) şi Filiala Fălticeni (la întrecerea pe echipe).

La nataţie, fete, au fost premiate Cristina Mihăilă (Gura Humorului, sub 35 de ani), Claudia Marchitan (Şcoala Nr. 3 Suceava, 35-50 de ani), Ecaterina Conache (peste 50 de ani). La băieţi şi-au adjudecat locul I Andrei Varvaroi (Gura Humorului, sub 35 de ani), Cezar Moscaliuc (CSS Suceava, 35-50 de ani), Ioan Vorniuc (Gura Humorului, peste 50 de ani).

La badminton, cei mai buni au fost Mihaela Şerban (Colegiul „Al.I. Cuza”) şi Cristi Stanichevici (Horodnic de Sus), iar la tenis cu piciorul au fost premiaţi Luminiţa Cazan (Colegiul „Al.I. Cuza”), Cristian Turliuc şi Ionel Lavric (Rădăuţi, la dublu) şi Toader Flămând (LPS Suceava, la categoria veterani).

Dorina Murariu (Şcoala „Ion Creangă” Suceava) şi Gheorghe Evuleţ (Şcoala Nr. 1 Vicovu de Jos) au ocupat locul I la şah.

La handbal, pe locul I s-a clasat Filiala Suceava, locul II – Filiala Fălticeni, locul III - Filiala Rădăuţi.

La pescuit, la fete, locul I a fost ocupat de echipajul format din Violeta Iacentiuc şi Cătălina Tănase, de la Colegiul de Industrie Alimentară Suceava, iar la băieţi au câştigat Petru Codreanu (Şcoala „Miron Costin” Suceava) şi Nicolae Strugaru (Şcoala Pârteştii de Jos). „Marea captură” i-a aparţinut lui Romică Drehluţă, de la Colegiul Militar Câmpulung Moldovenesc (un crap oglindă de 3,580 kg).

În lipsa unui acord scris din partea Monitorului de Suceava, puteţi prelua maxim 500 de caractere din acest articol dacă precizaţi sursa şi dacă inseraţi vizibil link-ul articolului Premii pentru cei mai buni competitori ai întrecerilor sportive din cadrul „Spartachiadei profesorilor”.
 Vizualizări articol: 1980 |