vineri, 11 sep 2015 - Anul XX, nr. 211 (6023)
Printeaza articolulPrintează articolul |  Trimite prin e-mailTrimite e-mail |   9 imagini |   ø fişiere video

La start

Cea de-a doua întrecere sportivă din cadrul „Spartachiadei profesorilor” – crosul – a adunat la start aproape 300 de angajaţi din învăţământul preuniversitar sucevean. Profesorii de sport au dominat proba de joi, prin urmare şi clasamentul final, însă printre participanţi s-au numărat şi dascăli de alte discipline, iubitori ai sportului, care şi-au stabilit ca obiectiv trecerea liniei de finiş.

Traseul stabilit de organizatori, Alianţa Sindicatelor din Învăţământ Suceava (ASIS), a început de pe stadionul Areni, având o lungime de 1.200 de metri sau 2.000 de metri, în funcţie de vârsta participanţilor.

„287 de înscrişi au fost pe liste, însă au mai fost participanţi care s-au alătura cursei fără a figura în tabelele noastre. Este proba spartachiadei cu cei mai mulţi înscrişi. Câştigătorii îi cunoaştem, însă aceştia vor fi premiaţi vineri, după ora 15.00. Toţi cei care au trecut linia de finiş au primit diplome de participare”, a subliniat Dumitru Irimia, vicepreşedintele Alianţei Sindicatelor din Învăţământ Suceava.

Podiumul crosului

La categoria de vârstă 20-35 de ani, fete, locul I a fost ocupat de Viorica Lăcrămioara Hasna (Şcoala Siminicea), locul II – Daniela Cojocaru (Liceul cu Program Sportiv Suceava), locul III – Georgeta Mehedeniuc (Liceul Tehnologic Special Bivolărie). La băieţi, Bogdan Misiuc (Colegiul „Dimitrie Cantemir” Suceava) a ocupat locul I, Silviu Simionescu (Şcoala Gimnazială „Bogdan Vodă” Câmpulung Moldovenesc) a fost pe locul al II-lea, iar Marius Cocîrdan (Şcoala Panaci) a ocupat locul al III-lea.

La grupa de vârstă 35-50 de ani, feminin, clasamentul a fost: locul I - Erzilia Ţîmpău (Şcoala „Teodor Stefanelli” Câmpulung Moldovenesc), locul II – Luminiţa Cazan (Colegiul „Al.I. Cuza” Suceava), locul III – Maria Reuţ (Colegiul Tehnic de Industrie Alimentară Suceava).

La masculin, 35-50 de ani: locul I a fost ocupat de Daniel Ceobanu (Şcoala „Ion Creangă” Suceava), locul II – Nicolai Mihai Pătrăucean (Şcoala Straja), locul III – Mihai Dan Bostan (Şcoala Ciocăneşti).

La feminin, 50-60 de ani: locul I a fost câştigat de Ecaterina Conache (Centrul Şcolar de Educaţie Incluzivă Suceava), locul II – Veronica Husarciuc (Şcoala Volovăţ), locul III – Rodica Hrihor (Colegiul „Eudoxiu Hurmuzachi” Rădăuţi).

La masculin, 50-60 de ani: locul I i-a revenit lui Ilie Moldoveanu (Colegiul Naţional Militar „Ştefan cel Mare” Câmpulung Moldovenesc), locul II – Ioan Adrian Boicu (Inspectoratul Şcolar Suceava), locul III - Valeru Avrămia (Şcoala Bosanci).

Clasamentul la masculin, peste 60 de ani, a arătat astfel: locul I – Ioan Buzoianu (LPS Suceava), locul II - Constantin Vlad (LPS), locul III - Vasile Cvasniuc (Şcoala „Ion Creangă” Suceava).

O sută de participanţi la proba de pescuit

La proba pescuitului, întrecerea care a deschis „Spartachiada” din acest an, şi-au dat concursul circa 100 de angajaţi din învăţământ. Locul I a fost ocupat de Petru Codreanu (Şcoala Gimnazială „Miron Costin” Suceava), iar pe locul al II-lea s-a clasat Doru Popovici (Colegiul „Ştefan cel Mare” Suceava).

În lipsa unui acord scris din partea Monitorului de Suceava, puteţi prelua maxim 500 de caractere din acest articol dacă precizaţi sursa şi dacă inseraţi vizibil link-ul articolului Aproape 300 de oameni ai şcolii au participat la crosul „Spartachiadei profesorilor”.
 Vizualizări articol: 2119 |