Prima solicitare de autorizație de construire solicitată de o firmă în Rădăuți, de când activitatea de urbanism din acest oraș a fost preluată de Consiliul Județean Suceava, vine din partea companiei germane Lidl. Aceasta a depus, ieri, cerere la CJ pentru a obține autorizația de construire a unui hipermarket pe strada Ștefan cel Mare, în zona vechii autogări din municipiu, din vecinătatea stației CFR. Viitorul magazin Lidl va avea 5.940 metri pătrați și va dispune de peste 100 de locuri de parcare.
În expunerea de motive a acestui proiect se precizează că centrul comercial Lidl va avea un impact social pozitiv în Rădăuți, prin crearea a aproximativ 20 de locuri de muncă permanente și a 70 de locuri de muncă temporare.
Valoarea investiției este de aproximativ un milion de euro.
Lidl este un lanț de magazine de tip discount fondat în Germania, operat de concernul Lidl Stiftung & Co. KG. Deține peste 10.000 de magazine la nivel internațional, în Germania, Franța, Austria, Belgia, precum și în alte țări din Europa de Vest, Europa Centrală și Europa de Nord. În România compania este prezentă din 2005 prin divizia Kaufland.
În anul 2010 a preluat de la grupul Tengelmann cele aproximativ 100 de magazine de discount Plus, un an mai târziu le-a redenumit Lidl, iar acum rețeaua are peste 130 de magazine și mai mult de 3.300 angjați.