Firma care execută lucrările de extindere și modernizare a rețelelor de apă-canalizare din municipiul Suceava, Pfeiffer, riscă să fie din nou sancționată financiar de conducerea Primăriei Suceava, din cauza modului în care își desfășoară activitatea.
De data aceasta, viceprimarul Lucian Harșovschi i-a atenționat pe reprezentanții firmei că vor avea de plătit o amendă mai mare decât de obicei, pentru abandonarea șantierului pe care l-au deschis pe strada Baladei.
„Nu puteți lăsa o stradă spartă cu piconul, timp două săptămâni, fără să se lucreze acolo. Este chiar în zona Școlii Gimnaziale nr. 10, sunt sensuri unice acolo, oamenii nu au cum circula în zonă”, le-a reproșat Harșovschi, care i-a îndemnat pe reprezentanții Pfeiffer să meargă acolo dimineața, să vadă ce haos se creează din cauza restricțiilor de circulație impuse de ei pe o stradă unde nu au mai făcut nimic mai multe zile la rând.
„Dacă până la următorul comandament e măcar o zi în care nu sunt oameni care să lucreze acolo venim iarăși cu o amendă, și destul de mare. La bătaie de joc nu ai cum răspunde altfel decât cu amenzi”, a spus viceprimarul Harșovschi, care a adăugat că nu mai are rost să se enerveze, ci îi va „arde” pe constructori direct acolo unde îi doare mai tare.
Nemulțumirea sa a fost cauzată și de faptul că deși pe strada respectivă s-a spart asfaltul cu piconul de mai mult de o săptămână, constructorul nici nu a trecut-o în graficul de lucrări ca și începută, ascunzând astfel „mizeria sub preș”.
Ieri, cei de la Pfeiffer aveau reluate lucrările de pe strada Baladei, dar cu un număr redus de personal.