Furt după furt

Au spart locuințe și magazine, iar când au fost prinși, s-au dus să se împace cu victimele



Nu mai puțin de nouă tineri cu vârste cuprinse între 16 și 21 de ani au fost identificați de polițiști drept principalii suspecți în cazul unor furturi din locuințe și societăți comerciale cu prejudiciu de peste 20.000 de lei, au anunțat ieri reprezentanții Inspectoratului de Poliție Județean Suceava.
Faptele au fost comise în perioada octombrie 2014 – februarie 2015.
După ce zilele trecute polițiștii i-au prins pe suspecți și au adunat suficiente probe împotriva lor, aceștia din urmă le-au cerut victimelor să își retragă plângerile, urmând să le achite contravaloarea bunurilor furate și a pagubelor create.
Modificările legislației penale, intrată în vigoare de anul trecut, le permit hoților împăcarea cu victimele lor. Păgubiții acceptă de cele mai multe ori această variantă, sătui să tot meargă pe la procese și, în foarte multe cazuri, să constate că nici nu pot să-și mai recupereze prejudiciul, pentru că hoții nu au bunuri pe care să poată fi pus sechestru.
Așa s-a întâmplat și în cazul de față, o parte dintre victime declarând deja că s-au împăcat cu hoții, iar furturile respective au fost clasate.
Spărgeau magazine în toiul nopții
Potrivit purtătorului de cuvânt al Inspectoratului de Poliție Județean (IPJ) Suceava, subcomisar Ionuț Epureanu, cei nouă tineri, din comunele Horodnic de Sus și Dornești, au luat parte la comiterea a patru furturi.
În noaptea de 23/24 octombrie 2014 au spart un magazin din Dornești, de unde au luat băuturi alcoolice, țigări, cartele telefonice, brichete și suma de circa 100 lei, prejudiciul total fiind de circa 5.000 lei.
Câteva zile mai târziu, au furat bunuri dintr-un alt magazin, în care au intrat tot prin efracție și tot în timpul nopții (prejudiciul: 2.500-3.000 de lei).
Pe 1 noiembrie 2014, au sustras produse alimentare, cafea, băuturi alcoolice și răcoritoare dintr-un magazin amplasat în parcarea Mănăstirii Sucevița (prejudiciu de aproximativ 3.000 de lei).
Pe 22 februarie a.c., au sustras mai multe scule electrice și obiecte de îmbrăcăminte din locuința unui bărbat din comuna Horodnic de Sus (prejudiciu estimat la 2.500 de euro).
Chiar dacă tinerii au fugit repede la păgubiți, să se împace și, astfel, aceștia să își retragă plângerile, după ce poliția le-a dat de urme, anchetatorii continuă cercetările în vederea stabilirii întregii activității infracționale a celor nouă tineri.



Recomandări

Pedepse cu executare pentru patru tâlhari care au dus un bătrân cu forța pe la bancomate pentru a-i lua banii

Pedepse cu executare pentru patru tâlhari care au dus un bătrân cu forța pe la bancomate pentru a-i lua banii
Pedepse cu executare pentru patru tâlhari care au dus un bătrân cu forța pe la bancomate pentru a-i lua banii