Curs valutar dolar americanUSD:Tendinta4,6567 lei

Daca maine ar avea loc alegerile locale pentru functia de primar al municipiului Suceava, pe cine ati vota?

Printeaza articolulPrintează articolul |  Trimite prin e-mailTrimite e-mail |   ø imagini |   ø fişiere video
Gabriel MANTA

Gabriel MANȚĂ

Aceeași remiză, cu altă premiză

Clasicul 1-1 din meciurile CFR-ului cu FCSB a suferit doar o modificare de scenariu, probabil în acest sezon bucureștenii vor deschide scorul, iar clujenii vor egala. Neașteptat de slabă prestația celor de la FCSB, anul trecut dădeau impresia de potențial neexploatat, acum au etalat o crasă lipsă de idei. Sau poate că sunt prea multe idei proaste, de dincolo de banca tehnică. Deși Stan și Roman fuseseră transferați doar pentru play-off-ul european, dacă e să ne luăm după ce declarase Becali, iată că ambii sunt folosiți titulari la Cluj-Napoca, acolo unde Man nu prinde niciun minut. Tot ce a produs FCSB în derby a fost golul acela căzut din cer, în rest a fost dominată, uneori copios. Mi-a plăcut Țucudean la declarațiile de după meci, a identificat mai bine decât comentatorul Grădinescu responsabilul de la golul lui Coman. Acesta a fost Omrani, care nu numai că a dat pasă în centru când adversarii se aflau în presing, dar a dat-o și ”la cravată”, astfel că Lang a fost constrâns să judece și să execute repede, rezultând o greșeală pe care aș încadra-o la forțate. Mi s-a părut și că Arlauskis ar fi putut ajunge la minge aproape în același timp cu Coman, adică să-l contreze de aproape, ceea ce a intenționat inițial, dar s-a răzgândit. Tind totuși să-i dau credit, putea să dea o turnură ireversibilă meciului dacă îl faulta și lua cartonaș roșu.

În urma acestui egal, clasamentul s-a strâns și mai tare, între locurile 1 și 6 sunt doar două puncte! Dacă la Dinamo era evidentă prelungirea stării de promiscuitate, iată că nici Craiova nu mai găsește drumul, un gol primit în minutele de prelungire a pus trei puncte între ea și adversara Gaz Metan, aceasta din urmă urcând practic pe podium (locurile 2-4 sunt la egalitate de puncte). Astra a bătut clar la Dinamo, afundând-o pe aceasta și mai tare în confuzia marca Negoiță. Alibec a marcat, iar Astra e singura echipă neînvinsă și stă ca un ghimpe în coasta FCSB-ului. Dacă se întâmplă vreo minune și Astra ia titlul sau măcar termină în fața celor de la FCSB, atunci Alibec va râde și cu spatele șortului de Becali...

În lipsa unui acord scris din partea Monitorului de Suceava, puteţi prelua maxim 500 de caractere din acest articol dacă precizaţi sursa şi dacă inseraţi vizibil link-ul articolului Aceeași remiză, cu altă premiză.
 Vizualizări articol: 1141 |