Situație

700 de cetățeni străini își plătesc în Suceava dările la Sănătate



Aproximativ 700 de persoane din țări nemembre ale Uniunii Europene și care au permis de ședere temporară în țara noastră sunt asigurate la Casa de Asigurări de Sănătate (CAS) Suceava, arată o statistică a instituției, întocmită la nivelul anului trecut. Ieri, purtătorul de cuvânt al CAS Suceava, Anda Sălăgean, a arătat că în 2008 au fost înregistrate 708 de persoane din țări precum Republica Moldova, Ucraina sau China care au achitat contribuția la fondul de asigurări sociale de sănătate.
Responsabilul de relațiile cu presa a mai spus că, în această lună, instituția pe care o reprezintă a fost luată cu asalt de persoane dornice să-și plătească dările la Sănătate sau care solicită eliberarea adeverinței de asigurat, numărul zilnic de prezentări fiind de circa 500.
Aglomerație la plata contribuției și la eliberarea adeverinței de asigurat
“Aproximativ 200 de persoane pe zi se adresează CAS Suceava pentru a-și achita contribuția la Fondul de asigurări sociale de sănătate. Este vorba, în special, de persoanele care nu se încadrează în categoria salariaților și care nu beneficiază de asigurare de sănătate fără plata contribuției sau cu plata contribuției din alte surse, persoane care au obligația de a se asigura și care trebuie să plătească la instituția noastră contribuția de asigurări sociale de sănătate calculată prin aplicarea cotei de 5,5 %, lunar, la salariul de bază minim brut pe țară. De asemenea, foarte multe persoane, aproximativ 300 pe zi, se adresează CAS Suceava pentru obținerea adeverințelor de asigurat, în special pensionarii și co-asigurații”, a explicat Anda Sălăgean.



Recomandări

Liderul clubului moto Thracvm RC Suceava, Gabriel Gîngă: Peste 90 la sută dintre motocicliștii suceveni își asumă donarea de organe post-mortem

Prefectul Traian Andronachi: Până miercuri, sucevenii care au avut casele afectate de inundațiile din iulie vor primi banii alocați de Guvern

Pacienții cu cancer își vor primi în continuare tratamentul gratuit, afirmă Casa Națională de Asigurări de Sănătate

Pacienții cu cancer își vor primi în continuare tratamentul gratuit, afirmă Casa Națională de Asigurări de Sănătate
Pacienții cu cancer își vor primi în continuare tratamentul gratuit, afirmă Casa Națională de Asigurări de Sănătate