Recorectare

55 de profesori suceveni au contestat notele primite la examenul de definitivat



După afișarea rezultatelor de la examenul de definitivat, 55 de cadre didactice au solicitat recorectarea lucrărilor, cele mai multe contestații fiind depuse de către cei care au susținut testarea la limba și literatura română.
De altfel, cele mai slabe rezultate au fost bifate de candidații de la această disciplină, dintre cei 36 de examinați, doar 16 obținând note de trecere.
Contestațiile vor fi soluționate între 21 și 23 iulie, iar afișarea rezultatelor finale este programată pentru data de 24 iulie.
Reamintim că 182 dintre profesorii suceveni care au susținut luni, 14 iulie, proba scrisă a definitivatului au luat note de trecere, promovabilitatea la nivel de județ fiind de 64,32%.
Potrivit datelor transmise de Inspectoratul Școlar Suceava, 16 candidați au luat calificative mai mici de 5, iar dintre cei promovați 149 au note aparținând intervalului 8 – 8.99, 29 au note între 9 și 9.99, pe când tezele a patru candidați au fost evaluate cu nota maximă. Nota minimă de promovare a examenului de definitivat este 8.
Cadrele didactice care promovează examenul de definitivat dobândesc dreptul de practică în învățământul preuniversitar, acesta fiind, de altfel, și obiectivul acestui examen.
Obținerea definitivatului este urmată de obținerea gradelor didactice II și I.



Recomandări

Suceava a întrecut Bucureștiul la notele de 10 de la titularizare. Cine sunt cei cinci candidați cu nota maximă

Suceava a întrecut Bucureștiul la notele de 10 de la titularizare. Cine sunt cei cinci candidați cu nota maximă
Suceava a întrecut Bucureștiul la notele de 10 de la titularizare. Cine sunt cei cinci candidați cu nota maximă