25 de ani de închisoare au decis magistrații Tribunalului Suceava că este pedeapsa potrivită pentru cei doi tineri din comuna Ostra, acuzați că în vara lui 2009 ar fi omorât în bătaie un alt tânăr, consătean cu ei.
Trimiși în judecată pentru omor calificat, Sandu Nastiuc, în vârstă de 25 de ani, și Andrei Roșu, de 18 ani, au primit 15, respectiv 10 ani de închisoare.
Andrei Roșu, cel care a primit pedeapsa mai ușoară, pentru că și-ar fi recunoscut fapta, era elev în clasa a XII-a la Liceul Sportiv din municipiul Suceava, când a fost încătușat de oamenii legii.
Tânărul, de altfel, a dat bacalaureatul din spatele gratiilor, examenele susținându-le din Penitenciarul Botoșani.
Fapta de care au fost acuzați cei doi tineri s-a petrecut în noaptea de 6/7 iunie 2009, atunci când, pe fondul unui conflict mai vechi, Nastiuc și Roșu au plănuit să-i dea o lecție victimei, Pavel Robaniuc, în vârstă de 19 ani, din aceeași localitate.
Înarmați cu o bâtă și o rangă, cei doi inculpați l-au așteptat pe Pavel Robaniuc la ieșirea dintr-o discotecă din Ostra, însă tânărul vizat a reușit, inițial, să scape, fugind de agresorii săi.
Din nefericire, aceștia știau că Pavel Robaniuc urma să se întâlnească, în aceeași noapte, cu o fată și, cunoscând locul de întâlnire al celor doi, l-au prins și l-au bătut cu o sălbăticie ieșită din comun, victima decedând la scurt timp din cauza leziunilor suferite.