165 de premii și mențiuni pentru elevii suceveni, la olimpiadele naționale din acest an



Inspectorul școlar general Petru Carcalete
Inspectorul școlar general Petru Carcalete

Elevii suceveni care au participat la etapele naționale ale olimpiadelor școlare din acest an s-au întors acasă cu 165 de premii și mențiuni. Totodată, șase dintre elevii suceveni au fost selecționați în loturile lărgite, care vor reprezenta România la fazele internaționale ale competițiilor școlare.
Potrivit inspectorului școlar general adjunct Vasile Monacu, „anul acesta au fost obținute 30 de premii I, trei la limba și literatura română, un premiu la germană, unul la franceză, cinci premii întâi la limba rusă modernă, un premiu întâi la limba romani, câte un premiu întâi la spaniolă, latină și greacă, trei premii întâi la ucraineană, câte două premii întâi la geografie, istorie, socio-umane și religie, șase premii întâi la arte și un premiu întâi la disciplinele tehnologice”.
Elevii suceveni au mai obținut 16 premii II, 13 premii III, 71 de mențiuni și 33 de premii speciale.
Inspectorul școlar general Petru Carcalete a declarat că „la geografie, rezultatele elevilor au clasat județul pe primul loc, iar la istorie pe locul al doilea pe țară”.
Olimpiadele naționale din acest an s-au încheiat, iar Petru Carcalete a spus că „în urma unei comparații privind premiile obținute de elevii din județ în anii școlari anteriori, respectiv 2009 și 2010, am crescut în calitate. În 2009, 11 elevi au obținut premiul I, în anul 2010, 23 de elevi din județ au luat locul I, iar în acest an, numărul sucevenilor care au terminat naționalele pe primul loc a ajuns la 30 de elevi”. Carcalete a mai precizat că „anul acesta numărul disciplinelor de concurs a fost mai mic, având în vedere faptul că în 2009 și 2010 la disciplinele tehnologice erau 70 de calificări cu olimpiade naționale, iar anul acest numărul acestora a scăzut la 18 domenii de concurs”. Practic, în anii anteriori erau 97 de discipline cu olimpiade naționale, iar în acest an numărul acestora a scăzut la 45 de discipline. Cu toate acestea, Carcalete a declarat că „a crescut numărul de premii I, deci discutăm de o creștere în calitate”.