De la 1 septembrie, Garda de Mediu Suceava va declanșa o serie de controale tematice în 117 localități din județ, în care vor verifica starea de salubritate și măsurile luate pentru îndepărtarea gunoaielor aduse de inundații.
“Avem semnale că există încă multe depozite de gunoi în apropierea cursurilor de apă, iar în cazul în care vom descoperi astfel de depozite necontrolate, după data de 1 septembrie, cei care aveau obligația să curețe aceste zone vor fi sancționați conform legislației de mediu, cu sume cuprinse între 3000 și 15.000 lei. Primăriile acestor localități au fost avertizate cu o lună înainte de măsurile pe care trebuie să le ia, cu termene exacte până la care să se conformeze”, a declarat șeful Gărzii de Mediu, Constantin Harasim.
Printre măsurile care trebuiau luate de cele 117 primării din județ se numără salubrizarea terenurilor din zonele care au fost inundate, inventarierea depozitelor de material lemnos sau alte materiale ce ar putea duce la devierea sau blocarea cursurilor de apă și luarea măsurilor de îndepărtare a acestora, stabilirea obligațiilor persoanelor fizice și juridice de a curăța șanțurile drumurilor, colectarea selectivă a deșeurilor și interzicerea depozitării deșeurilor menajere pe vechile amplasamente ce au fost spălate de ape.